تام کاتن:بایدن ناامیدانه در تلاش است خود را تسلیم آیت الله ها کند

تام کاتن،  سناتور جمهوری خواه آمریکا: پیشنهاد دولت بایدن برای برداشتن ۸۰۰ مورد تحریم‌ از حکومت ایران باورنکردنی است

تام کاتن، سناتور جمهوری خواه آمریکا با انتشار پیامی در توییتر در انتقاد از رویکرد دولت جو بایدن برای برداشتن ۸۰۰ مورد تحریم از روی نظام ایران، نوشته است :  گزارش‌ها در این‌باره “باورنکردنی” است.

کاتن در ادامه نوشته است:  «ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است و دولت بایدن برداشتن تحریم‌ها را به آن پیشنهاد داده؟ باور نکردنی است.»

روزنامه “وال استریت ژورنال” هم به نقل از “منابع آگاه”از گام‌های رو به جلو در مذاکرات ایران و آمریکا نوشته که قرار است طی آن واشنگتن برای نجات برجام آمادگی خود را برای کاهش تحریم‌های نفتی و مالی اعلام کرده است.

دو منبع مطلع از سیر مذاکرات به این روزنامه گفته‌اند که ایالات متحده برای لغو تحریم های بانک مرکزی ایران، شرکت های نفتی و بسیاری از بخش های عمده اقتصادی از جمله فولاد، آلومینیوم و غیره اعلام آمادگی کرده است.

همچنین  یک مقام مسئول اروپایی هم به «وال استریت ژورنال»، گفته است که واشنگتن برای برداشتن تحریم از بخش نساجی، خودرو، باربری و بیمه و تمامی صنایعی که ایران بر اساس برجام مجاز به بهره‌برداری از آنهاست، اعلام آمادگی کرده است.

در همین راستا،  اعضای اروپایی برجام هم اعلام کردند که «به دلیل وجود موانع بسیار، هنوز نجات توافق هسته‌ای فاصله زیادی داریم. به تلاش‌هایمان برای ترغیب ایران و آمریکا به بازگشت به برجام ادامه می‌دهیم.»

به گفته دیپلمات‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا «پیشرفت‌هایی در مذاکره با ایران صورت گرفته اما هنوز راه زیادی تا رسیدن به توافق باقی مانده است.همه طرف‌ها را به استفاده از فرصت‌‌های دیپلماتیک تشویق می‌کنیم. هرگونه اقدامات تنش‌زا از سوی هر طرف که ممکن است، پیشرفت مذاکرات را به خطر بیندازد، محکوم می‌کنیم.»