تام کاتن سناتور جمهوری خواه:آمریکا باید سالها پیش از پیمان مودت با ایران خارج میشد

آمریکا از پیمان مودت با ایران که در سال ۱۹۵۵ میلادی میان دو کشور امضا شده بود خارج شد

تام کاتن سناتور جمهوریخواه آریزونا در توییتر خود نوشت این پیمان باید مدتها قبل لغو می شد.

کاتن در موضع گیری خود نوشت جمهوری اسلامی از این عهدنامه برای توجیه دادخواست بی اساس خود علیه تحریم‌های آمریکا در دیوان بین‌المللی لاهه سوء استفاده کرده است.

وی نوشت اگر تهران می‌خواهد قطعات و تجهیزات یدکی برای هواپیماهای مسافربری اش به دست بیاورد باید به جای استفاده از پروازهای خود برای اعزام تسلیحات و نیروهای تروریستی به سوریه از آنها برای جابه جایی مسافران استفاده کند.

واکنش آقای کاتن به تصمیم مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را بسیاری تایید کردند.

در رابطه با اعلام خروج ایالات متحده از پیمان مودت با ایران مشاورحقوقی وزارت خارجه آمریکا گفته است برجام به طور مشخص تعیین کرد که چنین اختلافاتی باید از کانال‌های دیپلماتیک حل شود امضا کنندگان توافق هسته ای به طور مشخص توسل به این دادگاه را برای حل اختلاف در برجام نگنجانده اند.

به گفته او شرط اقامه دعوا در این دادگاه این است که هر دو طرف قبول داشته باشند دادگاه صلاحیت رسیدگی به این شکایت را دارد.

نماینده ایران در لاهه گفته است احیای تحریم‌های آمریکا بر زندگی مردم ایران تاثیر منفی گذاشته است اما در مقابل خانم نوستد تأکید کرد که فعالیت های انسان دوستانه در ایران مشمول این تحریم‌ها نمی‌شود.

وکلایی که نمایندگی آمریکا را در دادگاه بین‌المللی لاهه برعهده دارند از این دادگاه‌ها خواسته  بودند که شکایت ایران برای لغو تحریم‌ها را رد کند زیرا می‌گویند ایران از دادگاه جهانی سوء استفاده می کند همزمان با این واکنش‌های مقام‌های آمریکایی به رای دادگاه لاهه و اعلام خروج آمریکا از پیمان مودت و دوستی با ایران سناتور تام کاتن از این اقدام دولت ترامپ به گرمی استقبال کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۱ مهر در واکنش به رای دیوان ملل بین المللی لاهه گفت آمریکا از پیمان مودت با ایران که در سال ۱۹۵۵ میلادی میان دو کشور امضا شده بود خارج می شود

یک دیدگاه

  1. آقای تام کاتن باید متذکر میشدند که ملت در منجلاب گیر کرده درجمهوری اسلامی ایران برای مدت چهل سال است که تحریم داخلی شده است قبل از اینکه رسماً توسط آمریکا مورد تحریم واقع شود. درحقیقت اموال و پولهای این مردم قبلاً توسط ایادی مزدور ودرراس کار در دولت ایران به یغما رفته است و اکثرآزادیهای مشروع و حق وحقوق قانونی خود را ازدست داده است.

Comments are closed.