تاکید دولت بایدن: شراکت نظامی و امنیتی ما با سعودی مستحکم و ادامه‌دار است

جرالدین گریفیث سخنگوی اقلیمی وزارت خارجه ایالات متحده در گفتگو با “شبکه العربیه ” درباره روابط این کشور با عربستان گفت:  شراکت نظامی آمریکا و سعودی مستحکم و ادامه‌دار است و واشنگتن هنوز با بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران فاصله دارد.

گریفیث در ادامه افزود:  آمریکا در حال همفکری با شرکایش در منطقه است تا امنیت و ثبات تضمین شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد و آمریکا با سعودی برای یافتن راه‌حل سیاسی همکاری می‌کند.

وی همچنین اعلام کرد که فرستاده آمریکا در امور یمن در حال انجام گفتگوهایی با هدف پایان دادن به بحران به روش سیاسی است و آمریکا به حوثی‌ها فشار می‌آورد که در آتش بحران یمن ندمند. آمریکا همچنین می‌کوشد که حمایت‌های ایران از حوثی‌ها متوقف کند.

جرالدین گریفیث گفت: «همکاری نظامی ما با سعودی مستحکم و ادامه‌دار است و آمریکا از سعودی برای دفاع از خاک خود پشتیبانی می‌کند.»

سخنگوی کاخ سفید نیز هفته گذشته  درباره «حمله تروریستی» پیکارجویان حوثی به فرودگاه بین‌المللی آبهای سعودی گفته بود که حملات حوثی‌ها به سعودی جنگ یمن را طولانی‌تر می‌کند.

یادآور می شود که حوثی‌ها همزمان با اولین سفر تیم لیندر کینگ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، با یک پهپاد بمب‌گذاری‌شده ساخت ایران به فرودگاه ابها حمله کردند.

در همین زمینه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا نیز  ساعاتی پس از حمله پهپادی حوثی‌ها به فرودگاه بین‌المللی ابها اعلام کرد در کنار پادشاهی عربی سعودی ایستاده و موضوع مجازات پیکارجویان حوثی را بررسی می‌کند.

همچنین یک مقام مسئول وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است : «در کنار همپیمانانمان در سعودی می‌ایستیم و گزینه‌های متعددی از جمله تحریم‌ها را برای برخورد با حوثی‌ها در اختیار داریم.»

این مقام مسئول افزود: «حوثی‌ها با حمایت ایران مسئول حملاتی هستند که سعودی را مورد هدف قرار داده … ما به اعمال فشار بر حوثی‌ها و تهران که از آنها حمایت می‌کند، ادامه می‌دهیم و سازوکارهای جدیدی برای برخورد با آنها بررسی می‌کنیم.»