تاکید سخنگوی سنتکام بر نقش رژیم ایران در ربودن یک کشتی و حمله پهپادی به کشتی مرسر استریت

بیل اوربان، سخنگوی سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده، به‌طور رسمی تایید کرد که ربایش کشتی «آسفالت پرینسس» در خلیج عمان در روز سه شنبه ۱۲ مرداد، به‌دست افراد مسلح ایرانی انجام گرفته و این افراد که لباس گارد ساحلی ایران را بر تن داشته‌اند، کشتی را به مدت هفت ساعت تصرف کرده بودند.

بیل اوربان به صدای آمریکا گفت: «ربایندگان قصد داشتند این کشتی را به آب‌های ایران منتقل کنند ولی به‌محض اطلاع یافتن از نزدیک شدن ناو جنگی آمریکا، سوار قایق‌های تندرو خود شده و از محل دور شدند».

سخنگوی سنتکام در پاسخ به پرسش کامبیز توانا خبرنگار صدای آمریکا در مورد جزئیات بیشتر در جریان حضور افراد مسلح در کشتی «اسفالت پرینسس» گفت: «ما اطلاع موثق داریم که شماری افراد مسلح ایرانی وارد کشتی شدند و کنترل آن را به دست گرفتند. آن‌ها لباس نظامی گارد ساحلی ایران را بر تن داشتند و برای حدود هفت ساعت کنترل کشتی را در اختیار گرفتند.»

او افزود: «به نظر می‌رسید می‌خواهند کنترل کشتی را به دست گرفته و به درون آب‌های ایران ببرند. با خبردار شدن از نزدیک شدن ناو جنگی آمریکا، افراد مسلح ایرانی سوار قایق‌های تندروی خود شده و از محل دور شدند. خدمه اعلام کردند که افراد مسلح آن‌ها را با اسلحه تهدید کردند و حتی مواردی از تهدید و حمله را گزارش کردند.»

سخنگوی سنتکام با اعلام این که نیروهای آمریکایی در این زمان از بالای سر این قضایا را زیر نظر داشتند، گفت: «ما از زاویه هوایی این نیروهای ایرانی را می‌دیدیم که با لباس گارد ساحلی و مسلح در عرشه کشتی هستند. [این اقدام] به طور قطع مانعی برای تجارت مشروع و حرکت کشتیرانی بازرگانی در منطقه است. ما مطمئن نیستیم چرا ایرانی‌ها چنین کاری کردند ولی قطعا نگران‌کننده است.»

بیشتر بخوانید: رویترز به نقل از منابع امنیت دریایی: «یک نفتکش توسط نیروهای مشکوک تحت حمایت ایران در دریای عمان توقیف شده است»

کاپیتان بیل اوربان در مورد جزئیات مرتبط با نتایج بررسی منتشر شده از سوی سنتکام در مورد کشتی مرسر استریت گفت: «در ۲۹ ژوئیه مرسر استریت مورد حمله قرار گرفت. دو پهپاد به نزدیکی این کشتی و حدود ۲۰ متری آن رسیدند و به محض خوردن به آن، منفجر شدند. مرسر استریت اعلان خطر کرد و کمک خواست. کشتی‌های آمریکایی در آن ناحیه به آن منطقه نزدیک شدند. صبح زود ۳۰ ژوئیه حمله‌ای موفق با پهپاد صورت گرفت که بخش هدایت کشتی را هدف قرار داد، سوراخ بزرگی ایجاد کرد، و دو تن از خدمه را کشت.»

او همچنین گفته است که آمریکا با قاطعیت اعلام می‌کند که پهپاد ساخت ایران و نیروهای رسمی این کشور عامل حمله به کشتی «مرمر استریت» بوده‌اند و علاوه بر بقایای پهپاد، مواد منفجره آردی‌ایکس را که در این پهپاد استفاده شده بود را جمع‌آوری کرده‌اند.