تاگس اشپیگل: دولت آلمان در قبال بی‌عدالتی علیه نسرین ستوده سکوت نکند”

یک روزنامه آلمانی از “بدتر شدن” وضعیت نسرین ستوده خبر داد و نوشت:  این فعال حقوق بشر در بند، از همبستگی غیرمنتظره‌ای برخوردار است. نماینده حزب سبزها در آلمان نیز از “سکوت شرم‌آور” دولت آلمان درباره ستوده انتقاد کرد.

در گزارش روزنامه آلمانی “تاگس اشپیگل” آمده است: «پارلمان اروپا، انجمن قلم آمریکا، جامعه بین‌المللی حقوق بشر، امید نوری‌پور، سخنگوی سیاست خارجی سبزهای آلمان، فرانک شوابه، عضو بلندپایه حزب سوسیال دموکرات آلمان و از کمیته حقوق بشر پارلمان (بوندستاگ)، کاربران ایرانی توییتر، همگی در یک کمپین همبستگی شرکت دارند. همه آنها نگران زندگی وکیل برجسته نسرین ستوده هستند که از یازدهم اوت در زندان اوین تهران در اعتصاب غذا به سر می‌برد و وضعیت سلامتی او رو به وخامت است».

این روزنامه آلمانی در ادامه به جایزه حقوق بشر کانون قضات آلمان اشاره  کرده و نوشته است:  «ستوده به واسطه تعهد شجاعانه و خستگی‌ناپذیر خود به حقوق بشر و حاکمیت قانون به نماد جنبش مدنی ایران تبدیل شده است».

“تاگس اشپیگل” با اشاره  به بازی ستوده در فیلم “تاکسی” جعفر پناهی و جایزه “ساخاروف”، جایزه ویژه حقوق بشر پارلمان اروپا، نوشته است:  او به عنوان وکیل دادگستری از حقوق زنان، جوانان، اقلیت‌ها و فعالان سیاسی و اجتماعی دفاع کرده است.

امید نوری‌پور، سیاستمدار بانفوذ حزب سبزهای آلمان نیز از دولت آنگلا مرکل خواسته است، در برابر بی‌عدالتی علیه ستوده سکوت نکند.

این سیاستمدار ایرانی‌تبار رد گفت و گو با خبرنگار  “تاگس اشپیگل” گفته است، “با توجه به سلامتی بسیار بحرانی” ستوده و گزارش اخیر عفو بین‌الملل  که در آن از جمله به شکنجه و خشونت جنسی دستگیر شدگان اعتراضات سراسری د‌ی‌ماه انتقاد شده است، “سکوت وزارت امور خارجه کشورمان شرم‌آور است”.

نوری‌پور گفته است، دولت آلمان در زمینه دفاع از حقوق بشر در ایران به توئیت‌هایی که در گذشته منتشر کرده رجوع میدهد، «اما من چنین توئیت‌هایی در روزهای گذشته مشاهده نکرده‌ام».

بربل کوفلر، نماینده ویژه حقوق بشر دولت آلمان در رابطه با نسرین ستوده نوشته است: «دست‌کم ۱۲ زندانی سیاسی در ایران به ویروس کرونا (سارس‌کوو۲) مبتلا شده‌اند. آنها بهای تعهد خود به حقوق بشر در ایران را با سلامتی خود می‌پردازند. من هم‌صدا با  نسرین ستوده از شما می‌خواهم: تمامی زندانیان سیاسی را آزاد کنید!»

فرانک شوابه، عضو کمیته حقوق بشر بوندستاگ هم خواستار لغو “حکم ناعادلانه” علیه نسرین ستوده، آزادی فوری او و همچنین پایان دادن به “ارعاب خانواده” این مدافع حقوق بشر شده است.

“تاگس اشپیگل” در این راستا به دستگیری و آزادی مشروط مهراوه خندان، دختر نسرین ستوده و بستن حسابهای بانکی خانواده او اشاره کرده است.

نایب‌رئیس پارلمان اروپا نیز از جامعه جهانی، به‌ویژه دیپلمات‌های اتحادیه اروپا خواست، سرسختانه برای دفاع از نسرین ستوده وارد عمل شوند.

انجمن قلم ایالات متحده و جامعه دفاع از حقوق بشر در فرانکفورت هم معتقدند که باید برای حمایت از ستوده باید به طور پی‌گیر رژیم  اسلامی را زیر فشار قرار داد.