تجمع در تبریز و تهران در حمایت از جمهوری آذربایجان

در شبکه های اجتماعی تصاویری از تجمعات مردم در تهران و تبریز منتشر شده که در ان مردم به حمایت از جمهوری آذربایجان در درگیری نظامی با ارمنستان شعار می دهند و اعلام همبستگی با آذربایجان می کنند.

در این ویدیوها تجمع‌کنندگانی را نشان می‌دهد که شعارهایی به زبان ترکی و با مفهوم «قره‌باغ مال ماست،‌ مال ما هم خواهد ماند» و «یا مرگ یا قره‌باغ» سر داده‌اند.

همچنین در اقدامی غیر منتظره نمایندگان خامنه‌ای در استان های ترک نشین از پیروزی آذربایجان در نبرد با ارمنستان حمایت کردند

به گزارش خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران،   نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌های آذربایجان‌شرقی، اردبیل، زنجان و آذربایجان‌غربی با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: «هیچ تردیدی در تعلق قره‌باغ به آذربایجان و اشغال آن و لزوم بازگشت این اراضی به آذربایجان نیست».

این نمایندگان در این بیانیه نوشته اند: «آذربایجان با این اقدام در صدد اجرای چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برآمده است».

از سوی دیگر آذربایجانی‌ها، حکومت ایران را به حمایت از ارمنستان متهم می‌کنند این در حالی است که تهران رسما در جنگ میان آذربایجان و ارمنستان اعلام بی‌طرفی کرده و خواهان توقف درگیری‌ها شده است.

به باور این کارشناسان، حمایت صریح نمایندگان خامنه‌ای از جمهوری آذربایجان بیشتر مصرف داخلی داشته و برای آرام کردن معترضان انجام شده است.

در بیانیه نمایندگان رهبر حکومت اسلامی همچنین اعلام شده که ایران راه زمینی آ‌ذربایجان به «نخجوان» را «سخاوتمندانه» در اختیار جمهوری آذربایجان قرار داده است.

این بیانیه در حالی صادر شده که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، سیاست رژیم  را « کمک و تسهیل گفت‌وگوهای طرفین» اعلام کرده است.

در حالی که درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ وارد ششمین روز شده، روسای جمهوری ایالات متحده ، روسیه،‌ و فرانسه نیز با صدور بیانیه‌ای مشترک از دو کشور خواستند «بدون پیش‌شرط» فوری  این درگیری نظامی را متوقف کنند.

پرزیدنت امانوئل مکرون نیز  در بدو ورود به اجلاس اروپا گفت:  حملات جمهوری آذربایجان «غیرقابل توجیه» است.

او افزود «شواهدی قطعی» دارد که نشان می‌دهد «جنگجویان جهادی سوری» این کشور را ترک کرده‌اند تا برای جنگ به ناگورنو قره باغ بروند.

قره‌باغ از نظر حقوق بین‌الملل جزئی از خاک جمهوری آذربایجان است اما پس از جنگ قره‌باغ در سال ۱۹۹۴ میان اکثریت ارمنی ساکن با حمایت جمهوری ارمنستان و دولت آذربایجان، این منطقه به‌صورت خودمختار اداره می‌شود و تحت حکومت گروه‌های ارمنی است.

منطقه قره‌باغ در سه دهه گذشته شاهد چندین دور درگیری‌ شدید بوده و تاکنون حدود ۳۰ هزار تن در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

در ادامه این خبر امده است که پنج خمپاره جنگ قره باغ امروز (آدینه) به شهرستان خداآفرین در استان آذربایجان شرقی اصابت کرد.

علی امیری راد،  فرماندار شهرستان خداآفرین گفت: از صبح امروز (آدینه) تا کنون پنج خمپاره جنگ نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر قره باغ به این شهرستان اصابت کرده است.

او افزود: بر اثر اصابت این خمپاره ها یک کودک ۶ ساله مصدوم شده است که بلافاصله به مرکز درمانی منتقل و به صورت سرپایی درمان شد.

ترک‌های آذربایجانی با جمعیتی که بر اساس آمار مختلف از ۲۰ تا ۲۸ میلیون تخمین زده می‌شود، یکی از ملیت‌های بزرگ در ایران هستند و در چهار استان این کشور در اکثریت و در سه استان دیگر از جمله تهران اقلیت بزرگی را تشکیل می‌دهند.