تحریم‌ها؛ افت شدید صادرات نفتی و غیر نفتی ایران

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کردند که صادرات نفت ایران از ۱۰۰ میلیارد به کمتر از ۹ میلیارد دلار رسیده است. علت این وضعیت تحریم‌های ایالات متحده اعلام شده است.
در این گزارش امده است که ‌صادرات نفت ایران در اوایل دهه ۹۰ خورشیدی یعتی کمتر از ده سال پیش، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است.
دولت ایران به شدت متکی به درآمدهای نفتی است. اما در سال های اخیر گفته است که با وجود تحریم، تلاش می کند از اتکای خود به نفت کم کند و به درآمدهای مالیاتی متوسل شود.
همزمان گمرگ کشور نیزاعلام کرده است که صادرات غیرنفتی ایران در دو ماهه اول سالجاری افت چشمگیری داشته است.
در این گزارش امده است که آمارهای گمرکی دو ماهه اول سال جاری خورشیدی نشان می‌دهد که صادرات غیرنفتی کشور ۴۹ درصد کاهش یافته و به ۴.۳ میلیارد دلار رسیده است. در حالی که این رقم درمدت مشابه سال گذشته بالای ۸.۴ میلیارد دلار بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است که واردات کشور از ۶.۷۶ میلیارد دلار در دو ماه ابتدایی سال گذشته، به حدود پنج میلیارد دلار در فروردین و اردیبهشت امسال رسیده است.

بدینسان در حالی که تراز تجاری غیرنفتی ایران در دو ماهه ابتدایی سال گذشته حدود ۱.۶۵ میلیارد دلار به نفع ایران بوده، این شاخص در مدت مشابه سالجاری حدود نیم میلیارد دلار به ضرر ایران شده است.

یادآوری می شود که آمارهای ارائه شده توسط گمرک ایران تنها مربوط به صادرات غیرنفتی ایران است.

آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد صادرات نفتی ایران نیز از ۱.۵ میلیون بشکه در روز طی دو ماهه ابتدای سال گذشته به زیر ۲۰۰ هزار بشکه در مدت مشابه سال جاری رسیده که نیمی از آن راهی چین و و نیمی دیگر راهی سوریه شده است.

پیشتر نیز صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده بودکه کل صادرات ایران در سال جاری به ۴۶ میلیارد دلار برسد که این رقم نصف سال ۲۰۱۸ است. پارسال این رقم ۵۷ میلیارد دلار بود.

ف