تحریم های بانکی علیه رژیم ایران، مانع تخلیه یک میلیون تن غله وارداتی به ایران می شود

بیش از ۲۰ کشتی، حامل نزدیک به یک میلیون تن غلات، به‌دلیل مشکلات ناشی از پرداخت‌های مالی-اقتصادی آمریکا  ، در خارج از بنادر ایران متوقف شده‌اند و نتوانسته‌اند بار خود را تخلیه کنند

در همان حال که از کمبود مواد غذایی در ایران سخن می رود، رویترز گزارش داد که یک میلیون‌ تن غله وارداتی در بنادر ایران به دلیل مشکل مبادلات مالی ناشی از تحریم بلاتکلیف  است . به علت این محدودیت ها، بازرگانان ایرانی قادر به انتقال بهای کالای خریداری شده به طرف خارجی، نیستند و از این رو تخلیه کشتی ها عملی نمی شود.

رویترز در گزارش خود نوشت : بیش از ۲۰ کشتی، حامل نزدیک به یک میلیون تن غلات، به‌دلیل مشکلات ناشی از پرداخت‌های مالی-اقتصادی آمریکا  ، در خارج از بنادر ایران متوقف شده‌اند و نتوانسته‌اند بار خود را تخلیه کنند.

در این گزارش امده است  به دلیل محدودیت‌هایی است که تحریم‌های آمریکا در کانال‌های مالی مرتبط با ایران ایجاد کرده است.

دفاتر بازرگانی چون” بونگ و سی.او.اف.سی.او” که متعلق به چین است با تاخیر در دریافت پول‌های پرداختی‌ ایران مواجه شده‌اند.

رویترز نوشته است : بونگ و سی.او.اف.سی.او روزانه نزدیک به ۱۵‍‌ هزار دلار هزینه برای بلاتکلیفی کشتی‌های خود در بنادر ایران و تاخیر در دریافت پول متحمل می‌شوند.

ایالات متحده به هدف  “تغییر رفتار” جمهوری اسلامی در زمینه برخی سیاست‌های داخلی و خارجی، سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم تجاری و مالی را علیه ایران به اجرا گذاشت که از جمله شامل تحریم ارتباط بانکی و مالی، صنایع نفت، پتروشیمی و فلزی و همچنین تحریم شماری از نهادها و موسسات حکومتی و بازرگانی و مقامات مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی بوده است.

ایالات متحده بارها اعلام کرده است که مواد غذایی، دارو و دیگر اقلام انسان دوستانه شامل تحریم‌های این کشور علیه ایران نمی‌شوند.

تحریم‌های آمریکا که تقریبا همه چیز از نفت تا شرکت‌های کشتی‌رانی و فعالیت‌های تجاری ایران را در برمی‌گیرد چندین بانک خارجی را از هرگونه تعامل مالی حتی در زمینه خرید مواد غذایی یا اقلام انسان‌دوستانه دیگر با ایران باز داشته است.

یک منبع اروپایی گفته است: محدودیتی برای مبادلات انسان دوستانه نیست اما راهی برای دریافت پرداخت‌های ایران وجود ندارد و ممکن است ماه‌ها برای دریافت پول معطل شوید.”

یک مقام ایرانی گفت که این مشکل از سال گذشته ، زمانی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران از سر گرفته شده وجود داشته است اما “تعداد بانک‌ها و بازرگانی‌هایی که حاضر به مبادله با ایران نیستند از قبل بوده و در حال حاضر نیز رو به افزایش است.”

یک دیدگاه

  1. چهل سال واردات و واردات و واردات !!!
    پس ایا باید شگفتی باشد که چرا کشاورزان ما چند روز پیش داد میزدند که چرا محصولاتشان را برای فروش در بازارهای ایران از انها خریداری نمیکنند!!!

Comments are closed.