تحقیقات در مورد سقوط هواپیما ادامه دارد و احتمال اصابت موشک ایرانی، هنوز منتفی نشده است

همین واقعیت، این احتمال را تقویت می کند که هواپیما در اثر یک عامل بیرونی، و نه نقص فنی سقوط کرده است . زیرا در صورت بروز نقض فنی، خلبان هنوز فرصت داشت برج مراقبت را از وقوع آن آگاه سازد

در همان حال که در محافل غیر رسمی شایعات زیادی جریان دارد که به موجب آن ها، هواپیمای مسافری واکراین که در نزدیکی تهران به طور ناگهانی سقوط کرد، مورد اصابت یک موشک قرار گرفته بود، سازمان هواپیمایی حکومت ایران در گزارش اولیه خود اعلام کرد که هیچ پیام کمکی   از خلبان هواپیما دریافت نشده بود.

همین واقعیت، این احتمال را تقویت می کند که هواپیما در اثر یک عامل بیرونی، و نه نقص فنی سقوط کرده است . زیرا در صورت بروز نقض فنی، خلبان هنوز فرصت داشت برج مراقبت را از وقوع آن آگاه سازد.

کشورهای اوکراین، کانادا و سوئد،خواهان شرکت درانجام  تحقیقات پیرامون سقوط این هواپیما شده‌اند و اوکراین نیز اولین هیات تحقیقاتی خود را به تهران فرستاده است.

در پی حادثه هوایی هواپیمای ۷۵۲اوکراینی در آسمان ایران که در آن ۱۷۶ سرنشین پرواز،   کشته شدند، سازمان هواپیمایی کشوری ایران در گزارش اولیه خود اعلام کرد که این هواپیما پنج دقیقه پس از پرواز بدون آنکه «هیچ پیام رادیویی از سوی خلبان در خصوص شرایط غیرمعمول» ارسال شود، به طور ناگهانی از صفحه رادار محو شد و به گفته شاهدان عینی، درحالی که مشتعل بود، سقوط کرد.

بیشتر مسافران این هواپیما شهروندان ایرانی‌-کانادایی یا دانشجویان ایرانی مقیم کانادا بودند و این سانحه هوایی در کانادا بازتاب‌های گسترده‌ای داشته است و آن را «تراژدی کانادایی» توصیف کردند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، نیز در همدردی و تسلیت با خانواده‌های قربانیان سقوط پرواز تهران‌کیف، گفت که ۶٣ نفر از سرنشینان این هواپیما کانادایی بوده‌اند. او گفت که ۱۳۸ نفر از سرنشینان هواپیمای اوکراینی به کانادا نرسیدند و اطمینان داد که کشورش در هماهنگی با شرکای خود پیگیر تحقیقات کامل برای روشن شدن دلایل سقوط پرواز تهران- کیف خواهد بود.

علی عابدزاده، رییس سازمان هواپیمایی کشوری تایید کرد که « جعبه سیاه این هواپیما پیدا شده است» و گفت که مستندات و شواهد سایت بررسی و ثبت و قطعات باقی‌مانده هواپیما جمع آوری شده و به محلی امن منتقل شد.

همزمانی تقریبی سانحه هواپیمای اوکراینی  با حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه هوایی عین الاسد محل استقرار نیروهای آمریکایی، به انتشار گسترده اخباری درباره سقوط این هواپیما بر اثر اصابت موشک در شبکه‌های اجتماعی دامن زده است،

برخی از رسانه ها در فضای اجتماعی با انتشار تصاویری از هواپیمای اکراینی نوشته اند که به نظر می‌رسد سیستم‌های ضدهوایی معیوب رژیم ایران این هواپیما را مورد هدف قرار داده‌اند. آثاری از وجود شلیک روی بدنه هواپیما قابل مشاهده است.

بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ خطوط اوکراین دقایقی پس از پرواز از فرودگاه تهران سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

ایالات متحده به عنوان سازنده هواپیما حق دارد که  در تحقیقات این حادثه مشارکت می کند و کارشناسان می گویند کمتر کشوری توانایی تحلیل جعبه های سیاه را دارد. جعبه سیاه شامل دستگاه ضبط داده های پرواز و دستگاه ضبط صداهای کابین خلبان است.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده خواستار همکاری کامل ایران با کلیه تحقیقات درباره علل سقوط خطوط هوایی اوکراین است. عابدزاده گفت:  “جعبه سیاه را به شرکت سازنده و آمریکایی‌ها نخواهیم داد و فعلاً معلوم نیست جعبه سیاه برای بازخوانی به کدام کشور می‌رود.”

هواپیما در خلال تنش شدید میان ایران و آمریکا درست ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران به دو پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق سقوط کرد. هنوز شواهدی از ارتباط این دو وجود ندارد.

بوئینگ گفت که “آماده ارائه همه کمک های لازم” است و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا هم گفت انتظار دارد کشورش در تحقیقات نقش داشته باشد و پیشنهاد ارائه کمک های فنی را داد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین علیه هر گونه “گمانه زنی یا تئوری های محک نخورده در مورد این فاجعه” تا زمان آماده شدن گزارش های رسمی هشدار داد.

دولت ایران پنجشنبه را عزای عمومی اعلام کرده است.

اما دولت آلمان بعدا گفت که “ما در حال حاضر اطلاعی از حضور شهروندان آلمانی در میان قربانیان سقوط هواپیما در ایران نداریم.”

در فهرست کامل مسافران پرواز تهران کی‌‌یف ‌ده‌ها دانشجوی نخبه دوره‌های دکترا در کانادا، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های صنعتی شریف، امیرکبیر و خواجه نصیر در این پرواز بوده‌اند و اکثر سرنشینان عازم تورنتو بودند . آنها داشتند پس از تعطیلات زمستانی به محل تحصیل خود بر می‌گشتند. فرزندان مشاور وزیر بهداشت و اعضای خانواده برخی دیگر از مقامات دولتی نیز در هواپیما بوده‌اند.

دفتر دبیرکل سازمان ملل نیز در پیامی  تسلیت و تاسف خود را از فاجعه سقوط هواپیما منتشر کرد. آنتونیو گوترش در این پیام با خانواده‌ها و بازماندگان قربانیان سقوط هواپیما همدردی کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در این باره گفته است: «وزارت خارجه ایالات متحده مراتب تسلیت عمیق خود را به خانواده و دوستان ۱۷۶ مسافر و خدمه‌ای که در سانحه پرواز پی‌اس ۷۵۲ خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین جان باخته‌اند، اعلام می‌دارد.»

بوئینگ ۷۳۷ – ۸۰۰ خطوط هوایی اوکراین تنها سه سال عمر داشته و رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی در نخستین واکنش، علت سقوط را آتش سوزی در قسمت موتور هواپیما اعلام کرد.

دانشگاه صنعتی شریف درگذشت ۱۳ نفر از دانش‌آموختگان این دانشگاه را تایید کرده و شبکه کانادایی سی‌بی‌سی نیز می‌گوید شماری از سرنشینان دانش‌آموختگان دانشگاه آلبرتا بودند.

یک دیدگاه

  1. این عوضیها به انسانهای بی سلاح رحم نمیکنند و برای خودنمایی از قدرت نداشته اشان مردم را به خاک و خون هم میکشند.

    هیچ فکر کرده اید که اینها حدف گیریشان و همینطور استفاده از تکنولوژی های کهنه اشان هیچوقت خوب نبوده است؟ پس امکان اینکه توانسته باشند این هواپیما را با موشک زده باشند بسیار کم است.

    پس اگر برای خودنمایی کار خودشان هم بوده باشد امکان بسیار زیادی است که به یکی از بالهای هواپیما در هوا شلیک کرده اند و باعث اتش سوزی و بعد هم انفجارش شده اند.

Comments are closed.