تحلیلگران اسرائیلی: دو مساله اساسی که در برابر نخست وزیر آینده قرار دارد، ایران و حماس است

 

تنها سه روز مانده به  ، تحلیلگران ارزیابی می کنند که نخست وزیر آینده اسرائیل با دو معضل اساسی باید دست و پنجه نرم کند که یکی از آن ها خنثی کردن زیاده روی های حکومت اسلامی ایران در منطقه، و علیه اسرائیل است و دیگری ادامه تعرض سازمان های تروز در غزه علیه امنیت مردم اسرائیل می باشد.
در مورد هر دو موضوع، دو حزب اصلی اسرائیل، یعنی لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و حرب آبی و سفید به رهبری بنی گانتس دیدگاه های نسبتا مشترکی دارند و هر یکی از آن ها به نخست وزیر برسد، باید برای آن ها راه حل ابتکاری بیابد.
نتانیاهو در هر فرصتی گفته و می گوید که باید در برابر تعرضات حکومت ایران و خطرات آن، جهانیان دست اتحاد به یکدیگر بدهند. در مورد غزه نیز گفته است که باید حماس و جهاد اسلامی را کاملا مهار کرد و بعید نیست که در همین روزهای آینده آن ها مورد حمله نظامی قرار گیرند.
همه نظر سنجی ها در اسرائیل نشان می دهد که دو حزب رقیب، بسیار به هم نزدیک هستند و هر یک از آن ها که بخواهد دولت آینده را برپا سازد، باید از حمایت اویگدور لیبرمن برخوردار گردد و او را در دولت آینده شرکت دهد.
لیبرمن رهبر حزب ییسرائیل بینینو (اسرائیل خانه ماست)، تا سال پیش ریاست وزارت دفاع را به عهده داشت، ولی به دنبال اختلاف نظر با نتانیاهو بر سر شیوه ای که باید در برابر غزه به اجرا گذاشت، کناره گیری کرد و موجب سقوط دولت و اعلام انتخابات زود هنگام گردید.
آگاهان سیاسی بر این باورند که بنی گانتس نیز همانند نتانیاهو، رژیم کنونی ایران را بزرگترین خطر برای اسرائیل می داند و خواهان سیاست های قاطعانه برای جلوگیری از آن رژیم می باشد. ولی به علت آن که تا کنون وارد صحنه سیاست نبوده، ممکن است از قاطعیت نتانیاهو و روابطی که او با رهبران شرق و غرب برقرار ساخته، برخوردار نباشد.
ولی در مورد شیوه رویارویی با ترور فلسطینی در غزه، بنی گانتس نیز همانند نتانیاهو خواهان اجرای یک سیاست قاطعانه می باشد.
گانتس در گذشته رئیس ستاد ارتش اسرائیل بوده و حتی یک بار فرماندهی مستقیم عملیات جنگی علیه سازمان های ترور در غزه را به عهده داشته است.
همه سیاستمداران اسرائیلی بر این باورند که رژیم ایران نه تنها خود، به فتنه گری می پردازد، بلکه قصد دارد یک محور شیعه در منطقه به وجود آورد که شیعیان همه کشورهای منطقه، به یک سازمان بپیوندند و تحت رهبری رژیم ایران باشند.