تحلیلگران اسرائیلی: پرزیدنت ترامپ بزرگترین دوست اسرائیل در تاریخ روسای جمهوری ایالات متحده است

تحلیلگران اسرائیل که سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ را مورد ارزیابی دقیق قرار داده اند، ارزیابی می کنند که در تاریخ روابط اسرائیل و ایالات متحده، هرگز رئیس جمهوری که این چنین پشتیبان اسرائیل باشد، سابقه نداشته است. آخرین اقدامی که پرزیدنت ترامپ اعلام کرد و کاملا در راستای خواسته های اسرائیل بود، اعلام تحریم علیه قضات و دست اندرکاران دیوان بین المللی کیفری در لاهه است که می گویند ممکن است سربازان آمریکایی در جریان جنگ چندین و چند ساله در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده اند و باید مورد بازپرسی قرار گیرند و در صورت اثبات جرم، محاکمه و مجازات شوند.

اطرافیان پرزیدنت ترامپ می گویند که سربازان آمریکایی در افغانستان با یک دشمن خونخوار روبرو بوده اند که شنیع ترین جنایات را در کشتار انسان ها مرتکب شده اند و دلیلی ندارد سربازانی که برای نجات جان دیگران، جان خود را به خطر انداخته اند، روی نیمکت متهمین بنشینند.

دادستان همین دیوان بین المللی، اسرائیل را نیز متهم ساخته که در مبارزه با ترور فلسطینی، مرتکب جنایات جنگی شده و چنین احتمالی باید مورد بازپرسی قرار گیرد و اگر اثبات جرم صورت گیرد، مسؤولان آن باید به شدت مجازات شوند.

ایالات متحده و اسرائیل دو کشور کاملا دموکرات و آزاد هستند و به حقوق بشر کاملا احترام می گذارند. ولی دیوان بین المللی کیفری، هرگز اتهامات مشابهی علیه کشورهای دیکتاتوری، مانند حکومت اسلامی ایران و یا حکومت کمونیستی چین و یا دولت روسیه که شبه جزیره کریمه را بلعید و هزاران شهروند را به قتل رساند، مطرح نکرده اند.

کشورهای اروپایی و دبیرکل سازمان ملل، همچنان به دفاع از دیوان بین المللی کیفری ادامه می دهند و می گویند که این نهاد در مجازات جنایتکاران بین المللی نقش موثری داشته است.

همراهی پرزیدنت ترامپ با اسرائیل، در بسیاری از زمینه های دیگر نیز دیده می شود که از نظر پیشینه روابط دو کشور، و در مقایسه با روسای جمهوری پیشین آمریکا سابقه نداشته است.

پرزیدنت ترامپ، نخستین رهبر بین المللی بود که سفارتخانه کشورش را از تل آویو به اورشلیم منتقل ساخت و این شهر باستانی را که سه هزار سال پیش به دست حضرت داود برپا شد، به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

پرزیدنت ترامپ همچنین حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را پذیرفت، زیرا دریافت که این زمین بلند، از نظر تامین امنیت اسرائیل، تا چه حد می تواند سرنوشت ساز باشد. رژیم ایران بارها تهدید کرده است که وقتی بر سوریه مسلط شود، همراه با مزدوران خود به بلندی های گولان حمله خواهد برد و آن را اشغال خواهد کرد و از آن جا به حمله گسترده برای نابودی اسرائیل دست خواهد زد.

طرح صلح ایالات متحده نیز، گرچه با مخالفت هایی در برخی جناح های راستگرای اسرائیل روبرو شده، ولی از جانب اکثریت ملت اسرائیل بهترین راهکار برای پایان بخشیدن به نزاع دیرینه فلسطینیان با اسرائیل محسوب می شود که اکنون برای اجرای آن تلاش ادامه دارد.