تحلیلگران: رژیم ایران بر شتاب برنامه های اتمی می افزاید، تا در مذاکرات با آمریکا، امکان چانه زنی داشته باشد

هشدار آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد آن که رژیم ایران با زیر پا گذاشتن تعهدات برجامی خود، میزان اورانیوم غنی شده را به دوازده برابر رسیانده، یکی بار دیگر آژیر خطر را در مورد ادامه برنامه ها برای ساخت بمب هسته ای به صدا در آورد و بار دیگر نشان داد که عملا از برجام خارج شده و تعهدات عمده خود را زیر پا گذاشته است.

به موازات این امر، رژیم ایران به پنهانکاری در مورد امور اتمی خود ادامه می دهد و هنوز موافقت نکرده که بازرسان آژانس از یک مکان مشکوک دیدن کنند و به بررسی مواد رادیواکتیو بپردازند.

در عین حال رژیم ایران ادعا می کند که به همکاری و تفاهم با آژانس ادامه می دهد و اگر اختلاف نظرهایی وجود دارد، به صورت فنی و حرفه ای و به دور از ملاحظات سیاسی و بین المللی، می توان آن را حل کرد.

برخی تحلیلگران می گویند که رژیم ایران از یک سو به لجبازی و نقض تعهدات خود ادامه می دهد و همزمان می کوشد با زبان دیپلماسی، آژانس را از انتقادهای صریح علیه آن حکومت باز دارد.

این نگرانی در حالی افزایش می باید که سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که ساخت مراکز زیرزمینی برای انتقال کارگاه مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید ادامه دارد و در آینده ای نه چندان دور، این برنامه نیز عملی خواهد شد. شش ماه پیش کارگاه بزرگ نصب سانتریفیوژها در جریان یک انفجار بزرگ ویران گردید.

رژیم ایران در حال حاضر اورانیوم را در سطح ۵ر۴ درصد غنی می کند. ولی با نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر، می تواند در مدتی کوتاه به غلظت ۲۰ درصد برسد و از آن پس، رسیدن به غلظت هشتاد تا نود درصد کار دشواری نخواهد بود و مواد، برای تولید بمب اتمی آماده خواهد شد.

روسای آژانس بین المللی، در طول سه دهه اخیر، همیشه کوشیده اند با رژیم ایران به سازش برسند و وضعی به وجود بیاورند که ورود بازرسان اتمی به ایران قطع شود. با این همه، رژیم ایران همیشه در راه انجام ماموریت این بازرسان اخلال کرده است.

برخی تحلیلگران این گمان را مطرح می سازند که رژیم ایران، در آستانه آغاز ریاست جمهوری جو بایدن، می کوشد شدت العمل نشان دهد، تا در صورت مذاکرات اتمی، بتواند جای چانه زنی را باقی بگذارد.

مقامات آژانس بین المللی می گویند که رژیم ایران هنوز سانتریفیوژهای نسل جدید را که سرعت آن چندین برابر نسل اول است، مورد استفاده قرار نداده است