تحلیلگران پیش بینی می کنند با وجود تحریم نفت ایران قیمت نفت بالا نخواهد رفت

براساس پیش‌بینی جمعی از تحلیلگران کاهش صادرات  نفت خام ایران در پی تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ممکن است به  افزایش بهای نفت خام در بازار جهانی منجر شود.

با این حال برخی از تحلیلگران پیش بینی می کنند در بازار جهانی تا آخر سال میلادی جاری به علت تقاضای ضعیف برای خرید نفت خام و ارزش بالای  دلار در بازار مبادلات ارزی ممکن است نفت خام در سطح فعلی باقی بماند.

نظرسنجی از ۲۵ تحلیلگر آگاه آمده است این احتمال وجود دارد که در سال جاری بهای نفت برنت تا پایان این سال حدود ۳۷ دلار باقی بماند.

رئیس جمهوری آمریکا به خاطر عدم اطمینان به برنامه اتمی ایران از برجام خارج شد و بر لزوم مذاکره دوباره با ایران تأکید دارد

وی  به خاطراطمینان از کمبود نفت به سبب تحریم‌های ایران و ونزوئلا گفته است برای جبران این کمبودها از پادشاه عربستان سعودی خواسته است که بر تولید نفت سالانه خود بیفزاید تا جامعه جهانی با کمبود و گرانی آن دچار مشکل نشود.

همچنین پادشاه سعودی این قول را به آمریکا داده است.

ترکیه و چین شاید بتوانند به گونه ای از خریداران نفت ایران باقی بمانند تا بحران و خللی در بازار نفت پدید نیاید آنچه مسلم است همه تلاش آمریکا بر آن است که با تحریم نفتی ایران بهای این فرآورده بالا نرود