تحلیلگر اسرائیلی: «روابط روسیه با ایران ترک برداشته، ولی هنوز نشکسته است»

روزنامه های چاپ عربستان، که معمولا گزارش های خصمانه ای علیه رژیم ایران انتشار می دهند، نوشتند که پرزیدنت پوتین حتی از رژیم ایران خواستار گردیده که همه نیروهای خود را در کوتاه ترین مدت از سوریه خارج کند.

برخی سیاستمداران در داخل ایران بارها هشدار داده اند که رژیم نباید به روسیه متکی باشد، زیرا دولت مسکو هرگاه که منافعش ایجاب کرده، مصالح ایران را زیرپا گذاشته است. یکی از آخرین موارد، توافق روسیه با عربستان و امارات در مورد تعیین بهای نفت در بازار جهانی بود. این مساله برای رژیم ایران جنبه حیاتی دارد، زیرا بخش اعظم بودجه رژیم از راه فروش نفت تامین می شود.

یک تحلیلگر اسرائیلی به نام رُن بِن ییشای רון בן ישי در گزارشی ارزیابی کرد که در روابط بین روسیه و ایران شکاف ایجاد شده، ولی هنوز بسیار زود است که بتوان انتظار داشت این روابط از هم بپاشد.

این تحلیلگر نوشت تا هنگامی که وضع در سوریه بسیار بحرانی بود و گروه های اوپوزیسیون و داعش هنوز قدرت داشتند، برای روسیه بسیار راحت تر بود که جنگ های رو در رو با این نیروها، توسط سپاه قدس ایران و نیروهای اجیر آن انجام گیرد و خون ایرانی ریخته شود، و نه آن که جان سرباز روسی به خطر افتد. ولی اکنون که ارتش سوریه قدرت می گیرد و بخش اعظم مخالفان رژیم سرکوب شده اند، و در واقع فقط بخش جنوبی سوریه است که هنوز در تصرف اوپوزیسیون قرار دارد، که سرکوب آن ها توسط ارتش بشار اسد امکان پذیر است.

آگاهان می گویند: از هنگامی که روسیه به طور علنی گفت که همه نیروهای خارجی باید در پایان جنگ، سوریه را ترک گویند، معلوم شد که مناسبات مسکو – تهران، آن گونه که حکومت اسلامی ایران انتظار داشته، دوستانه نیست.

رژیم ایران علنا می گوید که به سوریه آمده تا در آن جا بماند. از دیدگاه رژیم ایران، سوریه همیشه حیاط خلوت محسوب می شده و علاوه بر این، هدف اعلام شده حکومت در در مورد نیت انهدام اسرائیل، به استقرار در سوریه نیاز دارد.

ولی بی تردید، روسیه مخالف این هدف رژیم ایران می باشد، زیرا به روابط دوستانه مسکو با اورشلیم و همکاری های گسترده کنونی بین دو کشورآسیب جدی می رساند.

بعید می نماید که پرزیدنت پوتین و وزیر خارجه او، پیش از آن که اعلام دارند که همه نیروهای خارجی باید سوریه را ترک گویند، با حکومت ایران مشورت و همآهنگی کرده باشند.

رژیم ایران اکنون یکی از منزوی ترین حکومت ها در جهان است و دوستی با چنین حکومتی، به موقعیت بین المللی روسیه نیز زیان می رساند – و از این رو طبیعی است که روسیه بخواهد در مورد آینده سوریه، به تدریج از رژیم ایران فاصله بگیرد.

4 دیدگاه‌

  1. اخوندهای ابله که بعد از دست دادن با هر غیر مسلمانی می روند و دستهایشان را با وسواس شدید می شویند مرتب دست در دست پوتین عکس می گرفتند و لبخند می زدند و بخیال خودشان در حال خر سواری بودند و حالا طرف مقابل سواری را ازشون گرفته و یک چوب هم به سر و گوششان میزند و از طویله اسد بیرونشون می کند.

  2. خیر، مشکل از ایران نیست، آمریکا و اسرائیل همه راه ها به روی ایران را بسته اند و ایران از سر ناچاری به سوی چین و روسیه آمده است، ایران به خوبی می داند هر پیمانی هم که با آمریکا ببندد زیر پا گذاشته خواهد شد، در واقع سیاست اشتباه آمریکا موجب سوق دادن ایران به سوی چین و روسیه شده است و گرنه ایران در عراق و سوریه نفوذ داشته باشد و از این راه بتواند یک خط آهن به دریای مدیترانه هم بکشد و بتواند از این راه موجب رونق اقصادی و کاهش تنش در منطقه بشود به کجا بر می خورد؟ طرح ایران برای اتصال راه آهن کرمانشاه از راه خسروی به بندر لاذقیه در سوریه که به سود کل منطقه است به حال آمریکا و غرب هم زیانی ندارد، اما کوردلی موجب می شود با هر چیز ایران مخالفت کنند

  3. تو خاطرات یکی از همرزمان مرحوم طالقانی نوشته که اوخر حکومت شاه تو زندان بودیم شبا صدای الله اکبر میومد وپیروزی نزدیک بود من خوشحال ومسرور بودم وآقای طالقانی بشدت مضطرب وسر در گم بود.ازش پرسیدم جناب چرا خوشحال نیستی وتمام اوقات سیگار میکشی ومضطربی.جناب طالقانی جواب داد این مردم فردا انقلاب میکنن وحکومت دست ما میوفته وما از ایین حکومت داری هیچ نمیدانیم.این چنین شد که افرادی تا دیروز کاسه گدایی جلو میزاشتن برای امرار معاش وارد عرصه سیاست شدن واینچنین ایران زیبا را نابود وایرانی را خار وحقیر کردن

  4. متاسفانه آنانکه امده بودند نان بر سفره مردم بگذارند. چون به قدرت رسیدند نه تنها آنچه را که بر سفره بود به یغما بردند. مهمتر از آن فرهنگ و عزت ما را هم ربودند و چهره واقعی خود را به نمایش ملت و جهانیان قرار دادند

Comments are closed.