تحلیلگر ایرانی: اگر رژیم واقعا بخواهد به مذاکرات برجامی باز گردد، پیش شرط “ده میلیارد دلاری” عاقلانه نیست!

یک تحلیلگر امور بین المللی در تهران گفت که شرط گذاشتن مالی رژیم ایران برای رضایت دادن و بازگشتن به مذاکرات برجامی، اگر رژیم ایران واقعا مایل است به مذاکرات بازگردد، یک شیوه نادرست است و موجب بغرنج تر شده ضیه می گردد.

علی بیگدلی، استاد دانشگاه که سخنانش امروز (دوشنبه)، در گفتگویی که در روزنامه “ستاره صلح” انتشار یافت گفت: «این پیش شرطا جمهوری اسلامی ایران، بازگشت به مذاکرات را بیش از پیش پیچیده می کند». او این شیوه را اشتباه خواند و گفت که اگر رژیم ایران صادقانه می خواهد مذاکره کند، پیش شرط قرار دادن این امر که ایالات متحده ابتدا ده میلیارد دلار از پول مسدود شده ایران در کشورها و بانک های جهانی را آزاد کند، خواسته منطقی و عملی نیست.

علی بیگدلی گفت که مطرح کردن چنین پیش شرط هایی این گمان را به جهانیان القاء می کند که رژیم ایران به شیوه های وقت کشی روی آورده است و قصد جدی برای مذاکره ندارد.

از هنگام به روی کار آمدن دولت رئیسی، رژیم ایران به شیوه ها و بهانه هایی روی آورده که مذاکرات آغاز نشود و همزمان، رژیم ایران بتواند به دور از نظارت آژانس بین المللی به فعالیت های شتاب زده اتمی خود ادامه دهد.

یک نشان دیگر از طفره روی های حکومت ایران از بازگشت به مذاکرات، انتظار جدیدی است ه خطاب به آژانس بین المللی برای تغییر و تعویض دوربین ها در کارخانه مونتاژ سانتریفیوژها عنوان شده است.

رژیم اکنون از آژانس می خواهد که اول به نقش اسرائیل در انفجار کرج اعتراف کرده و آن را محکوم بداند، و فقط پس از آن است که به بازرسان آژانس اجازه ورود به آن جا داده خواهد شد. این شرطی است که جز وقت کشی و بهانه گیری علت دیگری ندارد. زیرا آژانس برای انجام چنین انتظاری، فاقد صلاحیت و اختیارات لازم می باشد.