تحلیلگر تلویزیونی در گزارشی ادعا کرد که اسرائیل ممکن است در صدد ترور قاسم سلیمانی برآید

یک تحلیلگر امور خاورمیانه در اسرائیل، این احتمال را مطرح ساخت که به زودی اسرائیلی در صدد برآید سپاهی قاسم سلیمانی را نابود کند تا شاید از ادامه دخالت های نظامی سپاه قدس در ممالک همسایه اسرائیل و علیه این کشور کاهش یابد. این ارزیابی از جانب “تسویکا یخزکل” تحلیلگر شبکه تلویزیونی کانال سیزده مطرح شد.

میزان سودمند بودن هلاک کردن سرکردگان فعالیت های تروریستی و تخریبی، از دیرباز در اسرائیل مورد بحث بوده و در روزهای اخیر نیز این پرسش به مناظره گذاشته شده که کشتن سرکردگان کنونی حماس، تا چه حد ممکن است چنین سازمان تروریستی را فلج کند، و یا آن که از شدت تعرضات آن بکاهد.

به گفته آشنایان امور، همین بحث است که تحلیلگر اسرائیلی تسویکا یخرکل را نیز به این گمان رسانده که دولت ممکن است دستور سوءقصد به جان قاسم سلیمانی را صادر کند. ولی هنوز هیچ قرینه ای برای تائید این خبر وجود ندارد.

اسرائیل در گذشته شماری از سرکردگان ترور فلسطینی و عربی علیه مردمان این کشور را از پای درآورده است که یکی از آن ها احمد یاسین پایه گذار گروه تروریستی حماس بود. حماس در سال ۱۹۸۳ اعلام موجودیت کرد ولی کشتن احمد یاسین، این سازمان را از ادامه عملیات تروریستی بازنداشت، و بعکس، بر شدت آن افزود.

یکی از شخصیت های سیاسی و نظامی اسرائیل اخیرا گفته بود که اگر اسرائیل ناچار گردد با حماس وارد جنگ شود، این بار باید همه سرکردگان این سازمان تروریستی هلاک شوند.

اکنون تحلیلگر کانال سیزده تلویزیون اسرائیل درباره احتمال کشتن قاسم سلیمانی، حدسیاتی را منتشر می کند که به هیچ خبر موثقی استناد ندارد.

اقای منشه امیر هفته پیش در مصاحبه ای با یک رادیوی عبری زبان گفته بود که در اسرائیل نسبت به مقام و اهمیت سپاهی قاسم سلیمانی اغراق می شود، زیرا او تصمیم گیرنده نیست و فقط مجری دستورات رهبر رژیم و سیاست کلی سپاه پاسداران می باشد.

در حکومت ایران در یک سال گذشته تلاش تبلیغاتی گسترده ای به عمل آمد تا از سپاهی سلیمانی یک چهره محبوب ساخته شود. تصور می رفت که هدف از این کار، هموار ساختن راه برای رساندن سلیمانی به مقام رئیس جمهوری در انتخابات بعدی بود. ولی این نقشه دنبال نشد.

سال گذشته، هنگامی که اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل بود، و منشه امیر را برای یک جلسه مشورتی به دفتر خود دعوت کرد،  اقای امیر از جمله به وی گفت که قاسم سلیمانی بیش از آن که لیاقت داشته باشد بزرگنمایی شده است. او گفت که دستاوردهای جنگی سلیمانی در سوریه، عراق، یمن و کشورهای دیگر، به هیچ وجه درخشان نبوده است.

5 دیدگاه‌

  1. رژیم ایران به غیر از سلیمانی نفراتی بس افراطی تر را در آستین دارد به نظر من این نظریه چندان موثر نیست و ترور سلیمانی و نظایر آن عملیاتها بر علیه اسراییل را دامن میزند و موجب اسراییل هراسی و بد جلوه دادن اسراییل در اذهان عمومی میشود

  2. قاسم سلیمانی ، آدمکش ، متظاهر ، شیطان صفت و در حین حال دزد هست.پرونده های دزدی های چند ده میلیون دلاری ش ، آماده طرح دعوی بود ، که متوقف شد. امیدوارم قاسم سلیمانی و امثال این جنایتکار به فجیع ترین وضع ممکن بمیرند که آبرویی برای این ادمکشها و خانواده های رانت خوار آنها ،باقی نماند.

  3. اسرائیل نباید فقط به بمب باران پایگاههای حزب الله و هشت الرا بمب با ران کندشعبی اکتفا کند بلکه اگر مبخواهد افعی ها را از لونه خودشان برای مذاکره با ترامپ بیرون بیاورد باید ساختار های اصلی صنعتی نظامی نظامی آنها را بی هیچ ترسی که از بندر عباس تا شیراز و اصفهان و تهران بی هیچ ترسی بمب باران کند و چیزهای دیگر…

Comments are closed.