تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل: نقش اسرائیل در ائتلاف بین المللی خلیج فارس، بیشتر اطلاعاتی است

واکنش خشمگینانه حکومت اسلامی ایران نسبت به نقشی که اسرائیل در راه برپایی ائتلاف بین المللی خلیج فارس به عهده گرفته، از دیدگاه تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل چنین ارزیابی گردید که سپاه پاسداران و دیگر نیروهای نظامی ایران، دقیقا از نقش حساس و گسترده ای که اسرائیل می تواند در این زمینه ایفاء کند نگران هستند و بر این باورند که دخالت اسرائیل، وضع را کاملا علیه رژیم ایران دگرگون می سازد.

ییسرائل کاتس از سیاستمداران برجسته کابینه بنیامین نتانیاهو که ماه گذشته به سرپرستی وزارت خارجه گزیده شد، در سخنان هفته پیش فاش ساخته بود که اسرائیل در شکل دادن به ائتلاف پیشنهادی از جانب ایالات متحده نقش برجسته ای دارد.

این افشاگری با واکنش های تهدیدآمیز از جانب امیر حاتمی وزیر دفاع رژیم ایران و سپاهی حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران روبرو شد که اسرائیل را تهدید به یک “جنگ تمام عیار” کردند.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، یکی از جنبه های یاری رسانی اسرائیل به تلاش برای حفظ امنیت آمد و شد در شاخاب پارس، می تواند امور اطلاعاتی و تاکتیکی باشد که یکی از نقطه های قوت نهادهای دفاعی اسرائیل است و با اطمینان می گفت که یکی از نقاط ضعف ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر در خاورمیانه است.

همکاری اطلاعاتی اسرائیل، بی آن که این کشور به طور مستقیم در عملیات گشت و یا امور جنگی دخالت کند، به طرق مختلف امکان پذیر است. اسرائیل دارای یک شبکه اطلاعاتی بسیار قوی در داخل ایران است، در حدی که توانست انبار اسناد اتمی ایران را به طور کامل از شورآباد تهران به اورشلیم منتقل سازد.

اسرائیل همچنین دارای ماهواره های اطلاعاتی است که هرگونه رفت و آمدی را در نقاط نظامی ایران رصد می کند و نقشه کاملی از اماکن نظامی و هدف های حساس امنیتی رژیم در اختیار دارد.

بک کارشناس اسرائیلی امور ایران به رادیو پیام اسرائیل گفت که قدرت عملیاتی اسرائیل در حدی است که می تواند افراد واحد پدافند هوایی سپاه پاسداران را که به سوی پهپاد آمریکایی شلیک کرده و باعث سقوط آن شدند، در عملیات کماندویی بازداشت کرده و به نیروهای آمریکایی در پایگاه های جنوب خلیج فارس تحویل دهد.

این کارشناس همچنین ارزیابی کارشناسان نظامی آمریکایی را نادرست خواند که به پرزیدنت ترامپ گفته بودند که عملیات تلافی جویانه در مورد پهپاد آمریکایی ۱۵۰ قربانی به دنبال خواهد آورد. این کارشناس گفت که اگر طراحان جنگی آمریکای از تجربیات اسرائیلیان برخوردار بودند، می توانستند هدف هایی را در داخل ایران برگزینند که انهدام آنها کوچکترین قربانی انسانی به دنبال نمی آورد.

این کارشناس که نخواست نامش برده شود، به عنوان مثال گفت که اسرائیل بیش از یک هزار هدف نظامی سپاه قدس در خاک سوریه را هدف قرار داده و شمار قربانیان نظامی ناچیز بوده است و آمریکائیان نیز می توانستند به همین شیوه دست بزنند.