تحلیلگر عرب: «خامنه ای به شدت نگران از دست دادن نفوذ خود در عراق و لبنان است»

خامنه ای گفت :  آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی “با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه” قصد دارند امنیت عراق و لبنان را برهم بزنند

علی خامنه ای  به شدت نگران کاهش نفوذ خود در عراق و لبنان است. یک  تحلیلگر مسائل امنیتی عراق به آسوشیتدپرس گفته است: ایران از اعتراض‌های مردمی می‌ترسد چون در حال حاضر بیشتر منفعت را از دولت و پارلمان عراق می‌برد، چون این دو نهاد در دست احزاب نزدیک به ایران هستند.

علی خامنه‌ای در باره اعتراضات مردمی در لبنان و عراق گفت:دلسوزان عراق و لبنان بدانند اولویت اصلی آنان، علاج این اعتراضات مردمی است که کشورها را ناامن کرده است و مردم این کشورها نیز بدانند مطالبات بحق آنها فقط در چارچوب ساختارهای قانونی قابل تامین است.

هاشم هاشمی،افزود :  که پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی ایران نفوذ خود را در عراق گسترش داده و حال تصمیم دارد نفوذ خود را حفظ کند.

خامنه ای گفت :  آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی “با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه” قصد دارند امنیت عراق و لبنان را برهم بزنند. البته این کشورها برای ایران هم “از این فکرها کرده بودند که خوشبختانه مردم به موقع در میدان حضور پیدا کردند و خنثی شد”.

اعتراض‌های مردمی عراق تقریبأ تمام شهرهای این کشور را فراگرفته‌اند.و علیرغم در گیرهای شدید نیروهای امنیتی با آنان از اعتراضات خود دست بر نداشته اند .

گفته شده که تاکنون ۱۸ نفر در شهر کربلا  توسط نیروهای مسلح و تک تیرانداز نقاب دار که “احتمالأ ایرانی بودند” کشته شده اند .

علی العراقی ، معترض ۲۵ ساله‌ای که در شهر ناصریه شاهد درگیری شدید میان معترضان و نیروهای امنیتی بوده به این خبرگزاری گفته است: آنچه در عراق می‌بینید قیام علیه ایران است. همه احزاب و جناح‌ها فاسد و همدست ایران هستند و ایران می‌‌خواهد با استفاده از آنها حکومت آخوندی خود را به عراق هم صادر کند.

آسوشیتدپرس در گزارشی پیشتر نوشته بود : قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، در پی  نگرانی جدی تهران نسبت به تحولات عراق در یک سفر ناگهانی به عراق رفته ، تا ت مدیریت سرکوب این اعتراضات را از نزدیک رهبری کند

در ادامه این گزارش امده است : دو مقام ارشد عراقی که نخواسته‌اند نامش‌شان فاش شود، گفته اند که  قاسم سلیمانی پس از حضور ناگهانی در جلسه مقامات امنیتی عراق به آنها گفته است: “ما در ایران می دانیم چطور با اعتراضات برخورد کنیم.”

قاسم سلیمانی در حالی این سخنان را مطرح می کند که علی‌رغم سرکوب شدید معترضان عراقی که حدود ۱۵۰ کشته برجای گذاشت، حال دوباره  دور تاز‌ه‌ای از اعتراضات در این کشور شکل گرفته و بغداد‌، پایتخت عراق را فرا گرفته است. معترضان از جمله خواستار پایان دخالت‌های حکومت ایران در عراق هستند.