تحلیل روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در تائید خبر رادیو پیام اسرائیل: دولت اورشلیم از ترامپ نگران است

روزنامه نیویورک تایمز در یک گزارش تحلیلی، ارزیابی هفته پیش رادیو پیام اسرائیل را مورد تائید قرار داد که در آن آمده بود: تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج کامل سربازان آمریکایی از سوریه، موجب نگرانی شدید اسرائیل شده است. توماس فریدمن، روزنامه نگار با سابقه و مورد احترام نیویورک تایمز که سال ها در اسرائیل ماموریت داشته و اوضاع این کشور را به خوبی می شناسد و با منابع خبری خوبی در ارتباط می باشد، در گزارش خود نوشت که مقامات اسرائیلی تصمیم پرزیدنت ترامپ را در مورد خروج سربازان آمریکایی از سوریه، یک اقدام نابجا می دانند و بر این باورند که این تصمیم موجب گستاخی هرچه بیشتر رژیم ایران می شود و آن را در اجرای تعرض علیه کشورهای همسایه و همچنین ایالات متحده مصم تر می سازد.

رضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، روز گذشته (چهارشنبه) در سخنانی خودستایانه، با افتخار گفته بود که سپاه در آب های خلیج فارس شش سیلی آبدار به ایالات متحده وارد آورده و دولت واشنگتن شهامت نداشته واکنشی نشان دهد. در حالی که پرزیدنت ترامپ می گوید که این شکیبایی ایالات متحده نشان اقتدار آن است، رژیم ایران به این باور رسیده که که آمریکا می ترسد و جرات ندارد واکنش کوبنده ای علیه رژیم ایران نشان دهد.

توماس فریدمن در گزارش خود در نیویورک تایمز نوشت که حضور نیروهای آمریکایی در سوریه، هر اندازه هم که نمادین بوده، تا کنون مانع تسلط کامل حکومت ایران بر آن سرزمین شده است. حکومت ایران همیشه قصد داشته یک مسیر زمینی ایجاد کند که به طور مستقیم بتواند از ایران به سوریه مربوط باشد و اکنون برای رسیدن به این هدف به تلاش بیشتری دست خواهد زد.

دست کم دو تن از وزیران اسرائیلی بی آن که از ایالات متحده یا پرزیدنت ترامپ نام برند، سیاست کوتاه آمدن او در برابر تعرضات رژیم ایران را مورد انتقاد قرار دادند.

کابینه محدود امنیت – سیاسی اسرائیل نیز در پشت درهای بسته این رویدادها را مورد ارزیابی قرار داد و در برخی گزارش ها گفته شد که نتانیاهو قصد دارد در برابر پیشرفت رژیم ایران در تولید موشک های دقیق و پهپادهای جنگی، وسائل تازه ای را طراحی و تولید کند که هزینه مالی سنگینی دارد.

نیویورک تایمز نوشت که نبود واکنش کوبنده آمریکایی در برابر حمله رژیم ایران به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان، از دو جهت موجب حیرت امیرنشین ها شده است. یکی دریافتن میزان پیشرفت رژیم ایران در تولید جنگ افزارهای پیشرفته می باشد و دیگری این واقعیت است که امیرنشین ها نمی توانند به برخورداری از پشتیبانی ایالات متحده اعتماد کنند.