تحولات افغانستان و موج جدید مهاجرت، محور گفت‌وگوی اردوغان و مرکل

نهاد مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در گفت‌وگوی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در خصوص روابط دوجانبه، بحران مهاجرت و مسائل منطقه‌ای به ویژه تحولات افغانستان رایزنی کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وی با بیان اینکه تحولات افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند، گفت: «در صورت ایجاد شرایط مناسب می‌توانیم در آینده نیز به مدیریت فرودگاه کابل ادامه دهیم؛ این امر به رفع نگرانی‌های همه طرف‌ها به ویژه جامعه بین‌المللی و مردم افغانستان کمک می‌کند».

اردوغان در این گفت‌وگوی تلفنی با مرکل تاکید کرد: «دولت جدیدی که در افغانستان تشکیل خواهد شد باید مورد تایید مردم افغانستان باشد، آغاز گفت‌وگو و مذاکرات صلح و امنیت بین طالبان و رهبران جمهوری افغانستان در کابل بسیار مهم است».

وی تصریح کرد: «جلوگیری از موج مهاجرت و فاجعه انسانی، ارسال کمک‌های فوری به افغانستان و کشورهای همسایه بسیار ضروری و حائز اهمیت است. به منظور کاهش فشار باید کمک‌های مالی سازمان ملل متحد و نهادهای مربوطه به ویژه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان افزایش یابد و نقش فعال‌تری ایفا کنند».

اردوغان در گفت‌وگوی تلفنی با مرکل خاطرنشان کرد: «اگر اقدامات لازم در افغانستان و ایران انجام نگیرد با موج جدید مهاجرت مواجه خواهیم شد. ترکیه به عنوان کشوری که در حال حاضر میزبان ۵ میلیون پناهجو است، نمی‌تواند بار مهاجرت از افغانستان را متحمل شود».

اردوغان با بیان اینکه در این زمینه با مقامات حکومت ایران مذاکره کرده و تدابیر خود را در مرز ایران افزایش داده‌اند، اظهار داشت: «اروپا وظایف مهمی برای حل و فصل مهاجرت غیرقانونی افغان‌ها بر عهده دارد و باید در اسرع وقت قبل از تبدیل آن به یک بحران به این مسئله رسیدگی کند».

اردوغان افزود: «خودداری از برآورده کردن انتظارات ترکیه توسط اتحادیه اروپا برای به روزرسانی مفاد توافق ۱۸ مارس، بر توانایی همکاری در زمینه مهاجرت تأثیر منفی دارد».

وی با بیان اینکه ترکیه بار میلیون‌ها پناهجوی سوری را بر دوش می‌کشد، گفت: «تحولات اخیر در افغانستان باعث نگرانی و افزایش حساسیت مردم شده است، تا زمان اجرای کامل مفاد توافق ۱۸ مارس، اتحادیه اروپا نباید از ترکیه انتظاری داشته باشد»

گفتنی است ترکیه از بیم ورود موج تازه‌ای از پناهجویان افغان از مرز ایران، دیوار مرزی خود را تقویت می‌کند تا مانع از ورود پناهجویانی شود که می‌خواهند خود را به ترکیه و احتمالا در ادامه مسیر، به اروپا برسانند.

این اقدام ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که این کشور چندی است دست به احداث دیوار مرزی با ایران زده تا خود را در مقابل ورود پناهجویان مصون نگه دارد. در هفته‌ها و حتی ماه‌های اخیر بسیاری از پناهجویان افغان تلاش کرده‌اند خود را به ترکیه برسانند و برخی از آنها هم موفق شدند با وجود محدودیت‌های مرزی از مرز عبور کنند. اکنون ترکیه می‌خواهد با احداث بلوک‌های سیمانی به ارتفاع سه متر مانع از عبور این افراد به کشور خود شود.

به گفته مقام‌ات ترکیه، نیروهای امنیتی این کشور تاکنون از عبور بیش از ۶۹ هزار مهاجر غیرقانونی جلوگیری کرده و ۹۰۴ مظنون به قاچاق انسان را نیز دستگیر کرده‌اند. رسانه‌های محلی ترکیه گزارش می‌دهند که در حال حاضر ۱۵۵ کیلومتر از دیوار ۲۴۱ کیلومتری برنامه‌ریزی شده در مرز با ایران احداث شده است.

.