تخت‌روانچی:  «بزودی مذاکرات حیاتی” را با کشورهای اروپایی آغاز خواهیم کرد»

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت:  طی ده روز آینده مذاکراتی حیاتی با طرف‌های اروپایی خواهیم داشت که باید عجله کنند و زمان در حال از دست رفتن است.

تخت روانچی افزود: ما از برجام خارج نشده ایم و به هیچ وجه آن را نقض نکرده ایم، بلکه با توجه به اختیاراتی که در این توافق داشته ایم و بر اساس مواد ۲۶ و ۳۶ تعهداتمان را کم کردیم.

وی گفت: باید عجله کنند و زمان در حال از دست رفتن است، آنان باید برخی خسارات را جبران کنند. در غیر این صورت این سازوکار بی‌فایده خواهد بود، چون این مکانیزم نمی‌تواند تمام مسائل ما را مرتفع سازد.

تخت روانچی افزود: ایران در شرایط تهدید و فشار مذاکره نمی کند امریکا باید از این تصمیم اشتباهش برگردد، ما یک بار مذاکره کردیم و این واشنگتن  بود که میز مذاکره را ترک کرد.

وی گفت: ایران دخالتی در انفجار نفتکش ها نداشته است وبه دنبال ایجاد تنش در منطقه نیست، ما این ادعاها را رد می کنیم، چون این ادعاها را متحدان ترامپ در منطقه پرورش داده اند.

تخت روانچی با مقایسه کردن شرایط بحرانی اقتصاد کشور با دوران جنگ هشت ساله ایران با عراق افزود: ما با شرایط سخت تر از این مواجه شدیم، نمونه اش جنگ تحمیلی هشت ساله با عراق بوده؛ بنابراین، می توانیم به خوبی مدیریت کنیم، هر چند این طبیعی است که به مردم فشار می آید، ولی می توانیم به خوبی آن را مدیریت کنیم.

حس روحانی، رییس جمهوری حکومت ایران پیشتر گفته بود:«شرایط کنونی کشور بسیار سخت تر از دوران جنگ هشت سال با عراق است» .

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت  حکومت پیشتر گفته بود « شرایط کنونی اصلا قابل قیاس با دروران جنگ هشت ساله ایران با عراق نیست ».

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان تهران  دیروز(یکشنبه ) نوشته « سازوکار مالی اروپا کلاه جدید غرب برای ایران است آقای رئیس جمهور، از برجام عبرت بگیرید، فریب اینستکس را نخورید».

و اما  در نظری کاملا مخالف با دیدگاه تخت روانچی و سایر مخالفان اینستکس، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود در باره ی اینستکس نوشته واز “سرعت گرفتن تلاش اروپا” برای عملیاتی شدن آن خبر داده است . و گفته متاسفانه برخی از رسانه‌ها سازوکار کشورهای اروپایی را “بازی و فریب” و برخی دیگر آن را “بن‌بست دوم” خوانده‌اند.

یک دیدگاه

  1. آقای سخت روانی، یکبار که مذاکره کردید چه گلی بر سر گاسپاتین علیل زدید،؟ بهتر است شما اول فکری به حال روان زار خودتان بکنید و با پولهای مرحمتی گاسپاتین در نیویورک کیف کنید. راستی شما هم مثل ضخیم الدوله فرزندان گلتان هم در آمریکا حال می کنند؟

Comments are closed.