نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن رسید و قرار است سخنرانی کرده و با پرزیدنت ترامپ دیدار کند

در اوج بحران سیاسی داخلی و بازپرسی از بنیامین نتانیاهو، هواپیمای نخست وزیر و همراهان پیش از ظهر امروز به وقت اورشلیم وارد واشنگتن شد. قرار است نخست وزیر در یک اقامت پنج روزه، در همایش سالیانه “آیپک” سخنرانی کند و یک رشته دیدارهای سیاسی داشته باشد که مهمترین آن ها ملاقات با پرزیدنت دونالد ترامپ است.

آیپک سازمانی است که به صورت لابی اسرائیل در کنگره ایالات متحده عمل می کند و یکی از نهادهای پرقدرت است که با اکثر اعضای کنگره آمریکا روابط دوستانه دارد.

آگاهان می گویند که دو موضوع اصلی سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در همایش آیپک، روند صلح اسرائیلی – فلسطینی و لزوم رویارویی با زیاده خواهی های حکومت اسلامی ایران می باشد. ولی در آغاز سخنرانی، انتظار می رود که او از دوستی و همراهی رهبر ایالات متحده از اسرائیل به نام دولت خود و ملت اسرائیل سپاسگزاری کند.

تحلیلگران می گویند که روابط ایالات متحده با اسرائیل هیچگاه به استحکام کنونی نبوده است.

نزدیکان نتانیاهو می گویند که او در سخنان خود در رابطه با ایران، در کنار یادآوری خطرات ناشی از ادامه برنامه های اتمی و موشکی حکومت ایران، و در رابطه با مطالبی که در توافق برجام باید تغییر و اصلاح شود، به دو موضوع اساسی دیگر خواهد پرداخت که یکی تلاش سپاه پاسداران برای استقرار دایم در سوریه و در نزدیکی مرز اسرائیل، و دیگری قصد حکومت ایران در برپایی کارخانجات تولید موشک های نقطه زن در سوریه و لبنان می باشد.

نخست وزیر خواهد گفت که اسرائیل که دائما از جانب سران سیاسی و فرماندها نظامی حکومت ایران به نابودی تهدید می شود، اجازه نخواهد داد که خاک سوریه به پایگاه حمله رژیم ایران به خاک اسرائیل مبدل شود.

نتانیاهو تا کنون چند بار در سخنرانی های خود تاکید کرده که اسرائیل در دفاع از امنیت و موجودیت خود، حتی اگر راه دیگری نباشد، حاضر است به تنهایی وارد کارزار شود.

نخست وزیر اسرائیل در رابطه با روند صلح با فلسطینی ها ، به احتمال زیاد در نطق خود خواهد گفت که دولت اورشلیم به طور اصولی حاضر به آشتی و سازش با فلسطینی ها می باشد، ولی آنها باید در خواسته های خود تجدید نظر کنند، زیرا اسرائیل از یکپارچگی اورشلیم صرف نظر نخواهد کرد و پایتخت کشور مستقل فلسطینی باید در خارج از اورشلیم برپا شود.

در همایش سالیانه آیپک، چند هزار نفر از فعالان جامعه یهودی ایالات متحده حضور دارند و سیاستمداران ردیف اول آمریکا و از جمله شخص رئیس جمهوری و معاون او و وزیر امور خارجه به سخنرانی در این همایش دعوت می شوند.

 

3 دیدگاه‌

 1. باز هم دو سیاستمدار قدرتمند و با ذکاوت جهان در کنار هم می نشینند و با تمام هوش سرشار خود برای جلوگیری از نفوذ ترور و تروریسم و نفوذ نابجای حکومت ایران در منطقه خاورمیانه رایزنی و گفتگو میکنند ، هر بار که این دو مرد قدرتمند و باهوش عرصه سیاسی در کنار یکدیگر می ایستند ، اتفاقات خوب و خوشی برای منطقه رقم زده میشود ، شکی نداریم که تصمیمات این دو عزیز منطقه را به آرامش نزدیک تر میکند

 2. شآلوم.
  مهربان امیر اگر بخواهم به قول امروزی ها سخن بگویم:نخست وزیر نتانیاهو خیلی آن تایم یا یک قدم جلوتر،این تایم بودند در این سفرشان به واشینگتن(یک اینتلجنت این تایم).
  اگر بخواهم به زبان قدیمی ها بگویم:خیلی برای پرزیدنت ترامپ خوش قدم بودند.چرا؟
  چون همگام با خبر خوش به قدرت رسیدن راست های اروپایی قدم به واشینگتن می گذارند.
  اول ائتلاف جام زهر خانم مرکل در آلمان.
  و دوم راه باز ایتالیایها برای به قدرت رسیدن یک اژدهای محافظه کار یا به تعبیر بهتر جام زهر دیگری به کام تلخ این روزهای اتحادیه ی اروپا.
  من دیگر نام آن را اتحادیه نمی گذارم،اگر نگویم انفصالیه،باید بگویم یک مرگ مغزی بدتر شده از نظر علائم حیاتی امید به زندگی دوباره.
  انگار پرزیدنت ترامپ در قماری که در اروپا بازی می کند یک کارت برنده(ایتالیا)در جیب دارد یک نیم کارت برنده(آلمان)و یک کارت بازنده(فرانسه)
  پس به این ترتیب پرزیدنت آمریکا در ارتباط با پیشبینی برنده شدن خانم مآریا لوپن در فرانسه بدشانس بود و بقیه را در مسیر ادامه ی چهار سال اول پرزیدنتی خود دارد.
  و اما بنا به سخنانی که آقای نفتلی بنت با استیون سکر در هارد تالک ردو بدل کردند اروپا تحدید نخست وزیر آینده ی اسرائیل را جدی گرفته و حالت تدافعی به خود گرفته است.
  من نقل قول مستقیم نمی کنم ولی برداشت من از حرفهای آقای بنت این بود که(( با شرایط حساسی که در منطقه ی خاور میانه حاکم شده است و کشور کوچک اسرائیل از اطراف با داعش و حزب الله که دو گروه تروریسیتی(با هم درگیر) محسوب می شوند محاصره شده،اسرائیل این توان را داشته که از خود دفاع کند و حتی کلید امنیت دروازه های اروپا به روی باز شدن آواره های بیشتر یا کمتر به این قاره هم هست،و اگر اتحادیه اروپا بخواهد بیش از این و به پشتیبانی از چند کشور عربی متمکن در راه آرمانهای اسرائیل به ویژه یک پایتخت برای یک کشور مقاومت کند اسرائیل چنان درب های آوارگان را باز می کند که امنیت در قاره ی سبز به وضعیت سرخ تبدیل می شود .))
  الان اروپا چون ماری به خود می پیچد و حالت آماده باش گرفته.
  با تشکر از فهم خوب شما

Comments are closed.