تدارکات گسترده امنیتی در آستانه یادروز آئین دینی ویران شدن بیت المقدس یهود و روز تیشعا به آو

نیروی انتظامی اسرائیل که در آستانه یادروز ویرانی بیت المقدس در اورشلیم مستقر شده است

در آستانه فرارسیدن آئین های یادروز ویرانی بیت المقدس یهود، مقامات انتظامی اسرائیل از دیروز به تدارکات امنیتی گسترده دست زده اند که تا شامگاه فردا (یکشنبه) ادامه خواهد داشت. با پایان گرفتن روز شنبه مقدس و از شامگاه، روز تیشعا به آو یا نهم ماه عبری آو آغاز می شود و انتظار می رود که ده ها هزار نفر در برابر کتل همعراوی، دیوار ندبه در شرق اورشلیم، که یگانه بازمانده بیت المقدس یهود است گرد آیند و به مویه و سوگواری بپردازند.

شماری از یهودیان دین مدار که آرزوی بازسازی بیت المقدس یهود را دارند، امروز ممکن است بخواهند به تپه صیون رفته و از محوطه بیرونی جایگاه تاریخی بیت المقدس که هم اکنون جایگاه مسجد عمر و مسجد الاقصی می باشد، زیارت کنند. مسلمانان تعصی گرا این زیارت را ممنوع دانسته و آن را اقدامی ضد اسلامی می دانند. ولی یهودیان دین مدار می گویند که با احترام به مقدسات اسلامی، می خواهند در این روز مذهبی، در سوگ ویرانی بیت المقدس یهود که آن دو مسجد به روی آن برپا شده، اشک بریزند.

پلیس اسرائیل به تلاش گسترده دست زده تا شمار بسیار کمی از یهودیان به زیارت محوطه نائل شوند و در حدی باشد که موجب درگیری احساسات مسلمانان نشود.

به مناسبت تقدس روز شنبه، اجرا آئین نوحه، که می بایست از شب گذشته آغاز شود، به امشب موکول شده است.