تدریس اسرائیل و خاورمیانه در دانشگاه های حکومت ایران باطل می شود. علوم اسلامی جایگزین آن می شود

دکتر صادق  زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه نهران  گفت : دیگر دانشجویان حق ندارند دروس مربوط به تاریخ  تحولات سیاسی و اجتماعی ایران معاصررا در دانشگاه ها بخوانند .حکومت تمامی دروس مربوط به تحولات سیاسی و تاریخی ایران را در دانشگاه های علوم سیاسی ایران  حذف کرده و از جمله تدریس تاریخ اسرائیل و خاورمیانه متوقف شده است

صادق زیبا کلام  در کانال تلگرامی خود با انتقاد از حذف و کاهش دروس اختصاصی رشته علوم سیاسی و افزودن ۴۵ واحد دروس اسلامی نوشته است :هفته گذشته رفته بودم نزد خانم رحمانی منشی گروه علوم سیاسی می‌خواستم ببینم درس “اعراب و اسرائیل” برای ترم آینده ارائه‌شده یا نه؟

-پاسخ دادند :آقای دکتر مگه شما خبر ندارید؟-گفتم: برجام رو میگید؟-گفتند: نه آقای دکتر برجام چیه، درس اعراب و اسرائیل حذف ‌شده.-با تعجب گفتم: یعنی چی؟ -گفتند: شما خبر ندارید، ولی الان مدتیه که لیست دروس اسلامی جدید آمده و دانشکده دروس جدید را ارائه می‌دهد.وی درادامه نوشته است : لیست دروس اسلامی جدید را گرفتم وخشکم زد!

ازحدود ۷۰ عنوان درس که شامل ۱۳۸ واحد می‌شد، ۲۲ عنوان وحدود ۴۵ واحد به “دروس اسلامی” اختصاص یافته؛است

دکتر صادق زیبا کلام نوشته است : یکی از حوزه‌هایی که دانشجویان علوم سیاسی باید با آن آشنا شوند اندیشه و فلسفه سیاسی است. از آرا و نظریات افلاطون تا قرون‌وسطی، تا متفکرین عصر روشنگری و مدرنیته. برای کل این مجموعه زیربنایی صرفاً دو درس ارائه‌شده.

می‌توان حدس زد که با دو درس چه میزان فارغ‌التحصیلان علوم سیاسی در ایران با اصول و مبانی اندیشه و فلسفه سیاسی آشنا می‌شوند.

حوزه مهم دیگری که رهاشده تاریخ تحولات سیاسی و اجتماعی ایران است. قبلاً دانشجویان با تحولات سیاسی و اجتماعی ایران معاصر آشنا می‌شدند. ایران عصر قاجار، انقلاب مشروطه و تأثیرات ورود مدرنیته بر جامعه ایران، تأسیس سلسله پهلوی، نهضت ملی شدن و سایر تحولات ایران معاصر. اما این قسمت‌ها هم همچون حوزه اندیشه تقلیل پیدا کرده به دو درس.