تذکر ۱۶ نماینده مجلس به ظریف در واکنش به اظهارات اخیر سفیر چین در ایران

شماری از نمایندگان مجلس در ایران، در واکنش به جدال توئیتری میان سخنگوی وزارت بهداشت و سفیر چین در ایران، با دادن تذکر به محمدجواد ظریف، خواهان حفظ عزت ملی و احضار سفیر چین به وزارت امور خارجه شدند.

این نمایندگان در تذکر کتبی به محمد جواد ظریف وزیر خارجه رژیم ایران، بر لزوم رسیدگی به اظهارات اخیر سخنگوی وزرات خارجه در واکنش به توئیت اخیر سفیر چین تاکید داشته و صحبت های سفیر را خلاف شئون دیپلماتیک دانستند.

در این تذکر کتبی آمده است:
«اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات خارج از شئون دیپلماتیک سفیر جمهوری خلق چین در خصوص اظهار نظرهای کارشناسی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد پنهان‌کاری چینی‌ها در ارائه‌ی اطلاعات راجع به ویروس کرونا، که بنابر نظر کارشناسان موجب گمراه‌سازی کشورها در شناسایی و مواجهه با این ویروس شده است، برخلاف خط‌ مشی راهبردی “نه شرقی، نه غربی” نظام جمهوری اسلامی ایران است.

به جنابعالی تذکر داده می‌شود نظارت بیشتری نسبت به موضع‌گیری‌های سخنگوی وزارت خارجه اعمال بفرمایید تا غرور ملی ایرانیان بیش از این دستخوش مناسبات ناشی از عوارض تحریم‌های ظالمانه‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا نشود. انتظار این است که به جای این اظهارات غیرعزت‌مندانه، سفیر جمهوری خلق چین به وزارت خارجه احضار می‌شد و تذکر لازم به او داده می‌شد».

این تذکر کتبی به امضای محمود صادقی، بهرام پارسایی، مصطفی کواکبیان،احمد مازنی، رضا کریمی، محمد فیضی، احمد مازنی، محمدرضا بادامچی، مهدی شیخ، محمد کاظمی، داوود محمدی، غلامعلی جعفرزاده،فرید موسوی،شهاب الدین بیمقدار، حمایت میرزاده و علی ساری رسیده است.

چندی پیش کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران، در توئیتر از عملکرد دولت چین در انتشار آمار علمی درباره ویروس کرونا انتقاد کرد، که با واکنش تند چانگ هوا سفیر چین در ایران مواجه شد.

بعد از آن عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم ایران، در توئیتی دیگر، بدون اشاره به این سخنان بر لزوم قدردانی از اقدام های چین در رابطه با مقابله با شیوع ویروس کرونا تاکید کرد.

(راست) کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران – (چپ) چانگ هوا، سفیر چین در تهران

جدال لفظی میان سخنگوی وزارت بهداشت ایران و سفیر چین، در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز بازتاب وسیعی داشت. شمار زیادی از کاربران ایرانی توئیتر، در حمایت از سخنان کیانوش جهانپور، خواستار احضار سفیر چین به وزارت امورخارجه شدند و در مقابل گروهی از بسیجی‌ها و ماموران رژیم در فضای مجازی که معمولا از مواحب بگیران حکومت نیز هستند، به جای حمایت از سخنگوی وزارت بهداشت، خواستار برکناری او گشتند.

کاربران حامی سخنگوی وزارت بهداشت در فضای مجازی، مخالفین اصولگرای او را «چین اللهی»، برگرفته از عنوان «حزب‌اللهی» و یا «مدافعین چین» که کنایه به «مدافعین حرم» است، نامیدند.

 

یک دیدگاه

  1. خامنه ای هم‌درسخنرانی خودفقژ ازامریکاودژمن میگه ویک کلمه ازفرهنگ خفاش خوری وشیوع کروناازچین یخن نگفت البته گویاایشان قسم خورده تاعمرداره ازکشورهای کمونیستی انتقادهم نکنه

Comments are closed.