ترامپ آماده دیدار با روحانی است، اما برنامه‌ای برایش ندارد

استیون منوشن‌، وزیر دارایی آمریکا، می‌گوید برنامه‌ای برای دیدار حسن روحانی و دونالد ترامپ، روسای جمهوری ایران و آمریکا وجود ندارد، اما آقای ترامپ همچنان از مذاکره بی‌قید و شرط با ایران استقبال می‌کند.

آقای منوشن روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه آمریکایی ام‌اس‌ان‌بی‌سی بر ادامه برنامه “فشار حداکثری” علیه ایران تاکید کرده و گفته از نظر آمریکا این سیاست مطابق نظر آمریکا نتیجه داده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر می‌کند و با توجه به تلاش‌های فرانسه برای میانجیگری و برکناری جان بولتون از مقام مشاور امنیت ملی، برخی درباره احتمال دیدار آقایان روحانی و ترامپ گمانه‌زنی کرده‌اند.

آقای بولتون به داشتن مواضع سرسختانه، به ویژه علیه ایران، مشهور بود.استیو منوچین به ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت “تردیدی نیست” که سیاست سختگیرانه آمریکا علیه ایران جواب داده است.

ایران تحریم‌های گسترده آمریکا را به “تروریسم اقتصادی” تعبیر کرده و می‌گوید در شرایط تحریم مذاکره با آمریکا غیرقابل‌قبول است.

آقای منوشن گفته اگر ایران پای میز مذاکره بازگردد به این دلیل است که مسیرهای تامین مالی آن قطع شده است.

او گفت: “اگر رئیس جمهور بتواند توافق مناسبی را که از آن می‌گوید به دست بیاورد، با ایران مذاکره خواهیم کرد. اما اگر نشود، به کارزار فشار حداکثری ادامه می‌دهیم.”

استیون منوشن‌، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، می‌گوید تا این لحظه برنامه‌ای برای دیدار پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری ایران برنامه‌ریزی نشده و فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی تا بازگشت ایران به میز مذاکره ادامه خواهد یافت.

آقای منوشن که پنجشنبه ۲۱ شهریور به تلویزیون سی‌ان‌بی‌سی درباره ملاقات روسای جمهوری آمریکا و ایران گفت: «تا این لحظه، هیچ برنامه ای برای ملاقات [بین پرزیدنت ترامپ و] او وجود ندارد؛ هر چند که رئیس جمهوری آمریکا گفته است که آماده ملاقات بدون پیش شرط است.»

وی افزود: «دیروز برخی خبرها درباره تحریم‌های ایران منتشر شد. من می خواهم به طور شفاف بگویم. من، وزیر خارجه پمپئو، و سایر اعضای تیم امنیت ملی در حال اجرای راهبرد فشار حداکثری بر [جمهوری اسلامی] ایران هستیم و هیچ تردیدی درباره اثرگذاری آن وجود ندارد. ما درآمد آنها را قطع کرده‌ایم.»

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده گفت: «اگر پرزیدنت بتواند به توافق خوبی برسد – توافقی که درباره آن حرف زده است – ما با ایران مذاکره خواهیم کرد، و در غیر این صورت به کارزار فشار حداکثری – که موثر بوده است – ادامه می‌دهیم.»

رئیس جمهوری آمریکا نیز روز چهارشنبه ۲۰ شهریور در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید، در پاسخ به پرسشی درباره این که «آیا کاهش تحریم‌ها را برای محقق شدن چنین دیداری در نظر خواهد گرفت یا خیر» گفت: «ببینیم چه پیش خواهد آمد. خواهیم دید چه خواهد شد. به نظرم ایران، و همینطور کره شمالی، هر دو کشور، ظرفیت‌ بالایی دارند. ایران ظرفیت خیلی بالایی دارد. آنها مردمی فوق العاده هستند. ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم. ما امیدواریم که بتوانیم توافق کنیم. اما اگر نتوانیم توافق کنیم هم اشکالی ندارد. فکر می‌کنم که آنها بایستی توافق کنند.»