ترامپ از پشتیبانی به ملت ایران و پایتختی اورشلیم سخن گفت، ولی به صلح اشاره نکرد

رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنرانی شب گذشته (سه شنبه) در کنگره آمریکا، یک بار دیگر پشتیبانی خود را از ملت ایران بیان داشت، تاکید کرد که به تلاش برای اصلاح برجام ادامه خواهد داد. پرزیدنت ترامپ که در این نطق کارنامه یک ساله دولت خود را ارائه می داد، دوباره از اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل نام برد، ولی به ادامه تلاش برای پیشبرد صلح با فلسطینی ها اشاره ای نکرد. در عین حال رئیس جمهوری آمریکا گفت که دولت او به کشور، گروه یا سازمانی پول نخواهد داد که علیه منافع ایالات متحده اقدام کند.

در این سخنرانی که هشتاد دقیقه ادامه داشت، پرزیدنت ترامپ آن چه را دستاوردهای دولت یک ساله خود می خواند، یک به یک برشمرد و با کف زدن های ممتد نمایندگان جمهوریخواه روبرو شد. ولی نمایندگان دموکرات التهاب چندانی نسبت به سخنان او نشان ندادند.

پرزیدنت ترامپ در دوران نخست ریاست جمهوری خود با حرارت زیاد گفته بود که اسرائیل و فلسطینی ها را با یکدگر آشتی خواهد داد. ولی نه تنها این هدف تامین نگردیده، بلکه شکاف بین ایالات متحده و فلسطینی ها بسیار عمیق تر شده است – در حدی که چند نماینده دیپلماتیک ایالات متحده در اسرائیل که در همایشی با فلسطینی ها در شهر بیت اللحم حضور داشتند، با فریادهای اعتراض آمیز و دشنام روبرو شدند و ناچار گردیدند آن محل را ترک گویند.

برخی تحلیلگران اسرائیلی از این که ترامپ به روند صلح با فلسطینی ها اشاره ای نداشته، ابراز خرسندی کردند و گفتند که اکنون فلسطینیان باید به خود آیند و بدانند که پشتیبانان خود را یکی پس از دیگری از دست داده اند و باید از لجاجت دست بردارند و با اسرائیل کنار آیند.

پرزیدنت ترامپ در نطق خود ابراز ناخرسندی شدید کرد از این که بسیاری از کشورهای در مجمع عمومی سازمان ملل علیه تصمیم او در مورد اورشلیم رای دادند و دوباره تاکید کرد که آمریکا وظیفه ندارد به این گونه کشورها کمک مالی اعطا کند و با قطع این کمک صرفه جویی بزرگی خواهد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده، در بخش سخنانش در رابطه با ایران، بار دیگر توافق اتمی موسوم به برجام را مورد انتقاد شدید قرار داد و بر جانبداری از مردم ایران در تلاش برای رسیدن به حقوق شهروندی خود تاکید گذاشت.

پرزیدنت ترامپ گفت: «هنگامی که مردم ایران علیه جنایات حکومت دیکتاتوری فاشد به پا خاستند، من (برخلاف پرزیدنت اوباما) ساکت نماندم». او دوباره گفت: «ایالات متحده در پیکار دلاورانه ملت ایران برای به دست آوردن آزادی های شهروندی، در کنار آن ها ایستاده است».

در مورد برحام، پرزیدنت ترامپ گفت: من از کنگره خواسته ام که کاستی های اساسی آن توافق دهشتناک را برطرف کند. ایالات متحده برای معقتد ساختن هم پیمانان خود به همکاری برای تغییر برجام و یا باطل کردن آن، به تلاش گسترده ای دست زده و چند گروه کاری از کارشناسان آمریکایی و اروپایی برای مشخص ساختن کاستی های برجام برپا شده، ولی مشکل می توان پیش بینی کرد که این تلاش به چه نتیجه ای برسد.

به تنها روسیه و چین قاطعانه با این خواست ایالات متحده مخالفت می ورزند، بلکه حکومت ایران نیز بارها تاکید کرده که با هیچ نوع بازنگری در برجام موافقت نخواهد کرد.

برخی آگاهان نیز بیم دارند که تغییر برجام مستلزم پرداخت امتیارات بزرگ تازه به حکومت ایران باشد.

پرزیدنت ترامپ در ادامه سخنرانی خود همچنین این ارزیابی را مطرح ساخت که ایالات متحده در سرکوب داعش سهم بزرگی ایفا کرده است. او گفت: «با افتخار می گویم که ائتلاف ضد داعش به رهبری ایالات متحده، توانست تقریبا همه نقاطی از خاک سوریه و عراق را که در تسلط داعش بود آزاد کند».

دونالد ترامپ در همین زمینه در ادامه سخنرانی خود گفت: «ایالات متحده هنوز در صحنه بین المللی با چالش هایی بزرگی روبروست» و افزود: «آمریکا هنوز در گوشه و کنار جهان با حکومت های سرکش و گروه های تروریستی و رقیبانی چون روسیه و چین روبرو میباشد که منافع اقتصادی ایالات متحده و ارزش های اخلاقی آن کشور را به چالش می کشند.»

پرزیدنت ترامپ در این بخش از سخنان خود، خواهان افزایش بودجه عملیاتی ایالات متحده برای رویارویی با این گونه چالش ها شد.

 

2 دیدگاه‌

  1. الان تمام ایران حال و هواى سرنگونى حکومت آخوندهاى ایران را به خود گرفته است هرجا که مى روى داخل هر خانه و بازارى که مى شوید سخن از سرنگونى حکومت آخوندهاى ایران مطرح است مردم ایران مى گویند ما یک رهبر براى هدایت و مدیریت شورش هاى خیابانى مى خواهیم تا حکومت آخوندهاى ایران را سرنگون کند اما تا الان رهبر شورشى مشخص نیست .

  2. در ۸۰۰ سال پیش شاه نعمت الله ولى رهبر دراویش گنابادى در کتاب شعر خودش گفته بود بعد از حکومت محمدرضاشاه پهلوى حکومت ۴۰ ساله آیت الله خمینى در ایران به روى کار مى آید و بعد از سرنگونى حکومت ۴۰ ساله آیت الله خمینى در ایران ایرانیان زندگى جدیدى را آغاز مى کنند و این روزها آخرین روزهاى عُمر حکومت دیکتاتورى اسلامى در ایران است .
    و Trump خوش شانس ترین رئیس جمهور تاریخ آمریکاست چون شاهد سرنگونى بزرگترین حکومت دیکتاتورى اسلامى در خاورمیانه خواهد بود .

Comments are closed.