ترامپ با اشاره به مکرون: هیچ کسی نمی‌تواند به نمایندگی از آمریکا با ایران حرف بزند

رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید که «ایران دچار مشکل مالی جدی است»، و با اشاره به مذاکرات امانوئل مکرون، همتای فرانسوی‌اش، با جمهوری اسلامی گفت که «هیچ کسی نمی‌تواند به نمایندگی از آمریکا با ایران حرف بزند».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه ۱۷ مرداد در پیامی در حساب توئیتر خود نوشت: «ایران دچار مشکل اقتصادی جدی است. آنها در نهایت استیصال می‌خواهند با ایالات متحده صحبت کنند؛ اما از سوی همه کسانی که مدعی نمایندگی ما هستند، از جمله [امانوئل] ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، نشانه‌های ضد و نقیضی دریافت می‌کنند.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه این پیام که در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر منتشر کرده است نوشت: «می‌دانم نیت امانوئل، مثل همه آنهای دیگر، خیر است. اما هیچکس غیر از خود ایالات متحده از جانب ایالات متحده سخن نمی‌گوید. هیچکس اجازه ندارد به هیچ نحو، یا شکلی، ما را نمایندگی کند!»

پیش از این هم دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در جمع گروهی از هواداران خود گفته بود که جمهوری اسلامی ایران به شدت خواهان مذاکره برای رسیدن به یک توافق است.

رئیس‌جمهوری فرانسه در ماه‌های اخیر بارها با همتای ایرانی‌اش درباره چگونگی حفظ برجام و کاهش تنش در خلیج فارس و تنگه هرمز گفت‌وگو کرده است.

امانوئل مکرون اواسط خرداد ۱۳۹۸ در جریان سفر دونالد ترامپ به فرانسه، پیشنهاد کرد که مذاکراتی جدید درباره موضوعات مختلف با ایران صورت بگیرد. پیشنهاد او از سوی مقام‌های ایران رد شد ولی مانع از ادامه تلاش‌های مکرون نشد.

او پنجم تیرماه خواستار «اقدامات کوچکی» برای رفع تنش بین ایران و آمریکا شد و از قصد خود برای مذاکره با ترامپ درباره کاهش تحریم‌های ایران خبر داد.

مهم‌ترین طرحی که فرانسه پیشنهاد کرده به طرح «انجماد در برابر انجماد» مشهور شده که بر اساس آن، ظاهرا لازم نیست آمریکا به برجام باز گردد همچنان که ایران نیز لازم نیست از کاهش تعهداتش دست بکشد، بلکه هر دو کشور برای دوره‌ای کوتاه اقدامات خود را متوقف می‌کنند.

بر اساس این طرح، آمریکا تحریم‌های خود را به ویژه در حوزه فروش نفت و معاملات بانکی تشدید نخواهد کرد و در مقابل ایران نیز غنی‌سازی اورانیوم را افزایش نخواهد داد.

در واکنش به این تلاش‌ها، مقام‌های ایرانی اعلام کرده‌اند که یک طرح جایگزین دارند. بر اساس گزارشی که وب‌سایت «الف» وابسته به احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر کرد، عباس عراقچی، ۳۱ تیرماه امسال این طرح جایگزین را برای ارائه به مکرون به پاریس برده بود.

حسن روحانی نیز دهم مرداد از ادامه مذاکرات با طرف‌های برجام خبر داده و گفته بود که ممکن است در هفته‌های آینده به نتایج مثبتی در مذاکرات برسیم.

رئیس‌جمهوری ایران در عین حال تایید کرد که پیشنهادهای ارائه شده توسط طرف‌های مقابل ایران در برجام، «متوازن» نبوده و «ما نپذیرفته‌ایم».

دولت ایران تاکنون جزییاتی درباره این طرح جایگزین ارائه نداده است ولی رابرت مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران، پنجم مرداد به روزنامه «اعتماد» گفت: فرانسه در راستای طرح پیشنهادی‌اش برای نجات برجام و تنش‌زدایی در منطقه «رایزنی‌های دیپلماتیک محرمانه‌» را با تهران آغاز کرده است.

دونالد ترامپ در ۱۸ اردیبهشت پارسال از توافق هستهای شش قدرت جهانی موسوم به «برجام» با ایران خارج شد و تحریم‌های معلق شده در نتیجه این توافق را بازگرداند.