ترامپ: با جی۷ یا بدون آن، برنامه هسته ای رژیم ایران را مهار می‌کنیم

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز شنبه (۹ مه/۱۹ خرداد)  در پی حضور در جلسات نشست سران هفت کشورصنعتی جهان، معروف به گروه جی-۷، گفت که این گروه مصمم است تا جاه طلبی های هسته ای رژیم ایران را کنترل کند.

ترامپ در بیانیه ای گفت که در این نشست طیف گسترده ای از تهدیدها از جمله تهدید ایران،  برای امنیت ملی به بحث گذاشته شد و کشورهای گروه ۷ به کنترل بلندپروازی‌های هسته ای ایران متعهد می‌مانند و بدون کشورهای گروه هفت یا همراه با آنها، این بلندپروازی‌های جمهوری اسلامی کنترل خواهد شد. ترامپ تاکید کرد که تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و کسانی که این ایدئولوژی مرگبار را گسترش می دهند نیز، همچنان ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترامپ پس از گفتگوهای خود در این نشست که طی دو روز جمعه و شنبه در کبک کانادا برگزار شد، اعلام کرد که با سران شش کشور صنعتی دیگر، در مورد نیاز به تجارت عادلانه ودوجانبه و همچنین راه های مقابله با تهدید جمهوری اسلامی تبادل نظر کرده است.  پرزیدنت ترامپ کشورش را از توافق اتمی با ایران موسوم به برجام خارج کرده است که این امر با مخالفت  دیگر کشورهای طرف این توافق نامه، یعنی بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین مواجه شده است.

ایالات متحده و کشورهای هم پیمان آن معتقدند که برنامه هسته ای رژیم ایران برای منطقه و جهان یک تهدید است، اما بین دولت ترامپ و کشورهای متحد آمریکا در نحوه کنترل این برنامه اختلاف نظر پیش آمده است.  رژیم  ایران این نگرانی‌ها را بی پایه می داند و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است که برای حل اختلافات به  واشنگتن سفر کند. در همین حال  حال ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، به اتحادیه اروپا و آمریکا هشدار داده که وارد جنگ تجاری بر سر تعرفه ها نشوند. خانم می درعوض خواستار توجه به مازاد فولاد چین شده است.