ترامپ: «با فروش تجهیزات پزشکی به ایران مخالفتی ندارم». پمپئو: «رژیم ایران، لغو تحریم ها را برای مبارزه با کورونا نمی خواهد»

در واکنش به کارزار تبلیغاتی شدیدی که رژیم ایران به آن روی آورده و تصور می کند که بتواند ایالات متحده را برای لغو تحریم های اقتصادی زیر فشار بگذارد، پرزیدنت ترامپ یک بار دیگر گفت که با اعطای کمک به ایران به هدف مبارزه با کورونا کاملا موافق است و حتی با فرستادن تجهیزات پزشکی به آن کشور مخالفتی ندارد. این سخنان در پاسخ به پرسش یک خبرنگار بود که روز گذشته (چهارشنبه) در جریان کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید، یادآوری کرد که حسن روحانی در تماس تلفنی با پرزیدنت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، درخواست تجهیزات پزشکی کرده است. پرزیدنت ترامپ در پاسخ گفت که با این امر مخالفتی ندارد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که سازوکار موسوم به اینستکس به جریان افتاده و برای نخستین بار، ایران می تواند با کمک این شیوه، تجهیزات پزشکی از اروپا دریافت کند.

در همین کنفرانس مطبوعاتی، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز گفت که پیشنهاد دولت واشنگتن برای ارسال کمک های انسان دوستانه به ایران نیز همچنان به قوت خود باقی است. این پیشنهاد بارها از جانب دولت واشنگتن مطرح گردیده، ولی هر بار رژیم ایران آن را رد کرده و از جمله گفته است که این پیشنهاد جدی نیست. علی خامنه ای حتی ادعا کرده که آمریکایی ها می خواهند در دارویی که قصد دارند به ایران بفرستند موادی بگنجانند که استفاده از آن ها، ایرانیان را برای همیشه بیمار نگاه می دارد.

ایالات متحده در واکنش به ادعاهای حکومت ایران، دایر بر این که تحریم های اقتصادی موجب ایجاد دشواری در مبارزه با کورونا در ایران می شود، گفته است که هیچ محدودیتی برای فرستادن دارو و تجهیزات پزشکی با ایران وجود ندارد و تحریم ها همچنان برقرار خواهد بود زیرا هدف از ادامه آن ها جلوگیری از ادامه عملیات تعرضی و تسلیحاتی رژیم ایران است.

پمپنو و خانم ارتگاس سخنگوی کاخ سفید بارها گفته اند که اگر ایران به پول نیاز دارد، می تواند آن را از ثروت افسانه ای خامنه ای و یا از تبرعات مذهبی برداشت کند.

رژیم ایران همه درخواست های ایالات متحده را برای رها سازی زندانیان و تابعیتی و همچنین شهروندان آمریکایی که به اتهام جاسوسی در ایران در زندان به سر می برند، خودداری می ورزد.

محمد جواد ظریف در کارزار تبلیغاتی و بین المللی خود، به هدف ایجاد فشار بین المللی به امید باطل ساختن تحریم های آمریکایی، از جمله نوشته بود که ایالات متحده به ترور پزشکی دست زده و مرتکب جنایات جنگی شده است. ولی کسی در جهان به این ادعای او توجهی نکرد.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به یک خبرنگار که پرسیده بود آیا حاضر است تحریم ها را موقتا و تا پایان مصیبت کورونا متوقف سازد، گفته بود که رژیم ایران تا کنون درخواستی در این زمینه برای ایالات متحده نفرستاده است.