ترامپ: به درخواست رهبران اسرائیل و اردن است که نیروهای آمریکایی را به مثلث مرزی اعزام می کند

پرزیدنت ترامپ تغییر دوبارۀ سیاست خود نسبت به سرنوشت نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه، چنین توجیه کرد که به درخواست اسرائیل و دولت اردن بوده که سربازان خود در سوریه را به ایالات متحده باز نمی گرداند، بلکه آن ها را به مثلثی که محل تلاقی مرزهای سوریه با اردن و عراق می باشد، منتقل می سازد. پیشتر گفته شده بود که این سربازان به عربستان منتقل می شوند و دولت ریاض هزینه اقامت آن ها را تامین خواهد کرد. ولی بعد گفته شد که از نظر امنیتی، بهتر است این نیروها به شمال عراق فرستاده شوند. پس از آن ادعا گردید که این نیروها در آن نقطه علیه داعش به نبردها ادامه خواهند داد.

دلیل دیگری نزی که اقامه گردید آن بود که در این محل منابع نفت قوی وجود دارد که ایالات متحده نمی خواهد امکان دهد که این منابع به دست داعش بیفتد. ولی بعدا آگاهان امور این گمان را مطرح ساختند که ایالات متحده در واقع نمی خواهد که ارتش روسیه با پیشروی در خاک سوریه، بر این منابع نفت نیز مسلط گردد.

ولی در کنار این استدلال ها، اکنون پرزیدنت ترامپ اعلام می دارد که به درخواست اسرائیل و اردن بوده که آمریکا قصد دارد سربازان خود را در شمال غرب عراق و در نزدیکی مرزهای سوریه و اردن مستقر سازد.

کارشناسان اسرائیلی می گویند که این ناحیه، از جمله مسیر عبور کاروان های اسلحه قاچاق حکومت ایران، به سوی سوریه، از طریق خاک عراق است و بنیامین نتانیاهو در دیدار روز آدینه گذشته با مایک پمپئو که به اورشلیم آمده بود، از دولت آمریکا خواسته بود که نیروهای خود را در این نقطه استراتژیک مستقر سازد.

پرزیدنت ترامپ در حساب توییتری خود نوشت که پیام هایی در مورد باقی گذاشتن سربازان، از رهبران اسرائیل و اردن دریافت کرده و آن را عملی خواهد ساخت، ولی در نهایت امر قصد دارد همه سربازان آمریکایی را به خانه های خود باز گرداند.