ترامپ خطاب به حسن روحانی: دیگر هرگز و هیچگاه، ایالات متحده را تهدید نکن

پرزیدنت ترامپ با انتشار توئیتی به تهدیدهای دیروز حسن روحانی پاسخ داد.

روز گذشته (یکشنبه) حسن روحانی رئیس جمهوری حکومت اسلامی خطاب به دونالد ترامپ گفته بود: با دم شیر بازی نکن. حسن روحانی گفته بود: «صلح با ایران مادر صلح ها و جنگ با ایران مادر جنگ ها است».

پرزیدنت ترامپ امروز در توئیتر شخصی خود خطاب به حسن روحانی نوشت :«دیگر هرگز و هیچگاه، ایالات متحده را تهدید نکن وگرنه عواقبی را متحمل خواهی شد که تاکنون تعداد کمی در سرتاسر تاریخ متحمل شده‌اند».

پرزیدنت ترامپ گفت: «ما دیگر کشوری نیستیم که کلمات دیوانه‌وار خشونت و مرگ شما را تحمل کنیم. مراقب باش!»

پاسخ قاطعانه پرزیدنت ترامپ به سخنان تهدیدآمیز حسن روحانی، ظاهرا تب جنگی را بالا می‌برد، ولی برخی آشنایان امور می گویند که احتمال چنین درگیری تقریبا صفر است، اما کاملا منتفی نیست.

حسن روحانی در اظهارات تند خود، خطاب به ایالات متحده گفته بود که رژیم اسلامی ایران دم شیر است و به ترامپ هشدار داده بود که مبادا با دم شیر بازی کند، ولی رئیس جمهوری آمریکا در پیام توئیتری کوتاه خود به رژیم ایران توصیه کرد که از این گونه سخنان پرهیز کند و زبان به تهدید علیه ایالات متحده نگشاید که برایش عاقبت خوشی نخواهد داشت.

حسن روحانی در جریان مبارزه انتخاباتی و پس از آن توصیه کرده بود که سران رژیم ایران از گفتن سخنان تهدیدآمیز علیه دیگران دوری جویند و فضای سیاسی بین المللی در رابطه با حکومت ایران را بحرانی نکنند.

ولی او نیز پس از اعلام خروج ایالات متحده از برجام، با شیوه های تهدیدآمیز سپاه پاسداران سخن می گوید و تهدید می کند که رژیم ایران تنگه هرمز را خواهد بست.

حقوقدانان یادآوری می کنند که تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است و هر کشوری که آن را ببندد و یا با کاشتن مین دریایی و یا غرق کردن کشتی ها و یا تیراندازی و موشک پرانی باعث بستن آن شود، مرتکب تهاجم جنگی شده و کشورهای دیگر حق دارند آن را مورد حمله قرار دهند و منطقه به جنگ کشیده شود.

برخی آشنایان امور می گویند از هنگامی که احتمال کودتای نظامی سپاه علیه دولت حسن روحانی مطرح گردید، روحانی بر شدت لحن خود افزوده و شبیه فرماندهان سپاه پاسداران سخن می گوید و زبان به تهدید می گشاید.

روحانی در سخنان خود، حتی گامی فراتر نهاد و پس از تهدید به این که رژیم می تواند تنگه هرمز را ببندد، افزود: «تنگه های بیشتری وجود دارد». این سخنان، در واقع تکرار تهدیدهای فرماندهان سپاه پاسداران است که گفته بودند دوهزار هدف آمریکایی را در سراسر جهان شناسایی کرده اند که در ظرف دو روز می توانند آن ها را نابود کنند.

وزارت دفاع آمریکا چندی پیش گفته بود که از هنگام به روی کارآمدن دولت پرزیدنت ترامپ، مزاحمت های قایق های تندرو سپاه پاسداران علیه رزمناوهای آمریکایی متوقف شده است. آگاهان گفتند که رژیم از ادامه اقدامات تحریک آمیز هراس دارد، زیرا می داند که پاسخ آمریکا ممکن است کوبنده باشد. ولی رژیم برای لاپوشانی این هراس خود، ادعا کرد که این، ناوهای آمریکایی هستند که از تحریک دست برداشته اند.

از سوی دیگر روز گذشته نیز مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی در جمع آمریکاییان ایرانی تبار، بار دیگر بر حمایت قاطع دولت آمریکا از خواسته‌های آزادیخواهانه مردم ایران تاکید گذاشت و حکومت آیت الله ها را به یک مافیای خلافکار تشبیه کرد که ملت ایران را سرکوب می‌کند.

جنگ لفظی میان  آیت الله ها و دولت پرزیدنت ترامپ در حالی بالا گرفته  که فشار تحریم های اقتصادی بر ایران  روز به روز نمایان‌تر و اعتراضات مردمی نیز گسترده تر می‌شود و به صورت روز افزون بر حکومت اسلامی فشار آورده است.

ترامپ نیز با آگاهی از این واقعیت هفته گذشته در گفتگویش با شبکه فاکس نیوز گفت: «اقتصاد آنها در حال فروپاشی است».

دولت آمریکا قصد دارد دور جدید تحریم‌ها را از ۱۳ مرداد بر حکومت اسلامی وارد آورد. دور دوم تحریم‌ها نیز از ۱۳ آبان ماه آغاز خواهد شد که شامل تحریم صادرات نفت ایران است.

پرزیدنت ترامپ و دولتمردان آمریکا بارها حمایت خود را از مردم ایران اعلام داشته‌اند و در جلسه‌ی روز یکشنبه، وزیر امور خارجه، مایک پمپئو با صراحت اعلام داشت: «دولت آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده و همچنان که ملت ایران در برابر حکومت اسلامی ساکت نخواهند نشست دولت آمریکا نیز در برابر اقدامات تروریستی و خرابکارانه این حکومت آشوبگر دیگر ساکت نخواهد نشست».

5 دیدگاه‌

  1. حقیقت این است که هم جهان و هم ملت ایران دیگر کاسه صبرشان از دست اخوندها لبریز شده است و درجه تحملشان نقطه صفر را نشان می دهد /می گویند صبر خدا چهل سال است جهان چهل سال در برابر ویرانگری اخوندها صبر کرد /افرین به پرزدنت ترامپ همین انتظار را هم از ایشان داشتیم / به نظر من گام بعدی در برابر تهدیدات اخوندها اقدام عملی می باشد همان کار کارستانی که اسرائیل انجام می دهد

  2. ایالات متحده را تهدید نکرد،روی صحبتش شخص اقای ترامپ و افراد جنگ طلب کابینه ایشان بود.بهرحال فرزندان مسئولان که در آمریکا و اروپا عشق و حال میکنند،این مردم ایران هستند که بار جنگ را به دوش خواهند کشید.در کل کدام اقدام آمریکا به نفع مردم و ضرر مسئولان ایران تمام شده؟؟؟یه جورایی فکر میکنم که باز کدام اقدام مسئولین ایران به نفع مردم و ضرر دولت آمریکا تمام شده؟مثل یک الاکلنگ هست که تکیه گاهش بر دوش مردم و دو سر آن مسئولان ایران و آمریکا نشستند و برای هم کوری میخوانند…

    • لایک داری موافقم اما ترامپ ریس جمهور آمریکا تهدید شود منظور آمریکا هست برای چی ترامپ این توییت را به روحانی داده ؛ دیگر هرگز و هیچگاه، ایالات متحده را تهدید نکن وگرنه عواقبی را متحمل خواهی شد که تاکنون تعداد کمی در سرتاسر تاریخ متحمل شده‌اند

  3. خدا لعنت کنه کسی رو که به ما ایرانی ها سیاست رو یاد داد ما از سیاست فقط گول زدنشو فهمیدیم و بدترین شکلش اونه که خودتو گول بزنی .

Comments are closed.