ترامپ در انتقاد از بولتون: او دائما می خواهد مرا به سوی جنگ بکشاند. ولی من از جنگ بیزارم

جان بولتون (چپ) در همایش رسانه ای روز گذشته در اورشلیم، به نخست وزیر اسرائیل دست می دهد

پرزیدنت ترامپ در اظهاراتی که انتظار آن می رفت، مشاور امنیت ملی خود، جان بولتون Bolton را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت او مرتبا سعی می کند وی را به سوی جنگ بکشاند. این سخنان در حالی بیان می شود که بولتون در یک ماموریت حساس در اورشلیم به سر می برد و امروز (دوشنبه) قرار است یک دیدار غیرعلنی با دبیر شورایعالی امنیت روسیه داشته باشد و فردا در یک همایش سه گانه با دبیران امنیت ملی اسرائیل و روسیه حضور خواهد داشت. بولتون روز گذشته با نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل به تفصیل گفتگو کرد و سپس در کنفرانس رسانه ای مشترک حضور یافت.

وال استریت جورنال از زبان پرزیدنت ترامپ نقل کرد که گفته است “این آدم ها (یعنی بولتون) مرتبا سعی می کند مرا به جنگ بکشاند”. این سخنان با صدای خود پرزیدنت ترامپ نیز پخش شد و نسبت به درستی آن تردیدی نیست. رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنانش گفت که جنگ یک امر مشمئز کننده است و باید تا آن جا که بتوان، از آن پرهیز کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده این سخنان را هنگام دفاع از تصمیم خود برای لغو عملیات نظامی آمریکا علیه سه پایگاه سپاه پاسداران در ایران بیان کرد. اکنون، نیویورک تایمز می نویسد که به دستور پرزیدنت ترامپ یک رشته عملیات ایذایی علیه رژیم ایران طراحی می شود که هدفش متوقف ساختن عملیات تعرضی سپاه پاسداران، و حتی برنامه ریزی برای متزلزل کردن رژیم در داخل ایران است.

جان بولتون از هنگامی که سفیر ایالات متحده در سازمان ملل بود، همیشه بر این باور بود که ایالات متحده و کشورهای غربی نباید در برابر رژیم ایران کوتاه آیند و لازم است جلوی زیاده خواهی های آن حکومت با قاطعیت گرفته شود.

جان بولتون هنوز نسبت به سخنانی که از زبان پرزیدنت ترامپ علیه وی نقل شده، واکنشی نشان نداده است. رادیو پیام اسرائیل در گزارش خبری دو هفته پیش خود، از قول منابع آگاه در واشنگتن نوشته بود که بولتون از عدم قاطعیت پرزیدنت ترامپ علیه حکومت ایران راضی نیست و قصد کناره گیری دارد.

مشاور امنیت ملی ایالات متحده، امروز (دوشنبه) در اورشلیم با همتای روسی خود دیدار می کند که قرار است در آن یک رشته مسائل مهم بین المللی مورد بحث قرار گیرد. آگاهان می گویند که به احتمال قوی، مساله حکومت اسلامی ایران یکی از موضوع های اصلی مورد گفتگو خواهد بود.

فردا نیز همایش سه گانه اسرائیل، روسیه و ایالات متحده برگزار می شود که گرچه موضوع آن آینده سیاسی سوریه است، ولی اسرائیل اصرار دارد که کانون گفتگوها مهار کردن فتنه گری های رژیم ایران در منطقه است که سوریه یک نمونه آن می باشد.

شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال که از لندن برنامه پخش می کند، شب گذشته (یکشنبه) مصاحبه ای در این زمینه با منشه امیر و آقای “صفراف” رئیس یک پژوهشکده در مسکو انجام داد. صفر اف در این مصاحبه گفت که رژیم ایران برای منافع روسیه، بیش از مناسبات بین مسکو و اورشلیم اهمیت دارد و روسیه حاضر نخواهد شد به توافق هایی با اسرائیل و ایالات متحده دست یابد که با منافع رژیم ایران همخوان نباشد.

منشه امیر دیدگاه کاملا متفاوتی عرضه کرد و گفت که از دیدگاه مسکو، موقعیت دولت اورشلیم در منطقه بسیار مهم تر است. او یادآوری کرد که دولت روسیه هیچگاه جلوی عملیات نظامی نیروی هوایی اسرائیل علیه قرارگاه ها و تاسیسات سپاه قدس در سوریه را نگرفته است. او گفت که ارتش اسرائیل بیش از ۲۲۰ سورتی (پرواز عملیاتی) بر فراز سوریه انجام داده که به بیش از یک هزار هدف نظامی سپاه قدس آسیب رسانده است و همه این ها با همآهنگی با روسیه، و یا دست کم با سکوت موافقت آمیز دولت مسکو انجام شده است.

امیر گفت که روسیه نیز برای تامین منافع خود نمی خواهد سپاه قدس در سوریه بماند. منشه امیر بر این گمان است که روسیه عقیده دارد که تنها تکیه گاه حکومت ایران است و دولت تهران هرگز از دوستی و همکاری با روسیه دست برنخواهد داشت، زیرا مسکو در کنار پکن، تنها حکومت های پشتیبان رژیم ایران هستند. در چنین شرائطی، مسکو ممکن است برای راضی نگاه داشتن اسرائیل، حتی موجب خروج رژیم ایران از سوریه شود.