ترامپ در دیدار با پادشاه اردن، با اشاره غیرمستقیم به رژیم ایران، می گوید اوضاع بهتر شده است

پرزیدنت دونالد ترامپ در پایان دیداری که با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن داشت، اعلام کرد که در خاورمیانه پیشرفت های خوبی به دست آمده و او از این امر خشنود است. رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه سخنان خود به رفتارهای اخیر حکومت اسلامی ایران اشاره کرد و گفت که آنها از برخی فتنه گری ها دست برداشته اند.

در دیدار پادشاه اردن از کاخ سفید، همسر وی شهبانو رانیه نیز حضور داشت و با خانم ملانیا همسر پرزیدنت ترامپ به طور جداگانه به گفتگو نشست.

در بیانیه کاخ سفید گفته شد که رهبران ایالات متحده و اردن درباره رویدادهای خاورمیانه و بویژه تهدیدهای رژیم ایران علبه دیگر کشورهای منطقه و همچنین جنگ خانگی هفت ساله در سوریه  پرداختند و موضوع اساسی دیگری که مورد بحث قرار گرفت، تلاش های ایالات متحده برای برقراری یک صلح پایدار بین اسرائیل و فلسطینی ها بوده است.

اکنون حدود یک سال است که دولت پرزیدنت ترامپ به تدوین طرح صلح جامع خود بین اسرائیل و فلسطینی ها ادامه می دهد. ولی او در دیدار دیشب (دوشنبه) با ملک عبدالله دوم، حاضر نشد بگوید که این طرح چه هنگام رونمایی خواهد شد. پرزیدنت ترامپ وعده داده است که آن چه ارائه کند، “بزرگترین معامله قرن” خواهد بود.

پرزیدنت ترامپ دقیقا توضیح نداد که منظور او از این سخنان که اوضاع در خاورمیانه بهبود یافته، چه می باشد. ولی در گزارش های پیشین گفته شده بود که حکومت ایران از بیم واکنش های خشونت آمیز پرزیدنت ترامپ، عملیات تحریک آمیز علیه ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس را متوقف ساخته و در مورد آینده برجام سیاست بسیار محطاتانه ای در پیش گرفته، ولی همچنان به هشدارها و تهدیدهای خود ادامه می دهد – که معلوم نیست تا چه حد می تواند اعتبار داشته باشد.