رژیم اسلامی ایران تنها حکومتی بود که ترامپ در نطق خود در سازمان ملل، “دزد و سرکوبگر و جنایتکار” توصیف کرد

ما نمی توانیم اجازه دهیم که رژیمی که شعار مرگ بر آمریکا می دهد، چنین شیوه هایی را دنبال کند

از دیدگاه تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، سخنان پرزیدنت ترامپ در سخنرانی امشب او (سه شنبه) در مجمع عمومی سازمان ملل درباره ایران، شدیدترین انتقادی بود که رئیس جمهوری ایالات متحده علیه سران نظام دینی در ایران بیان می کند.

به گفته این تحلیلگر، در حالی که ترامپ درباره اکثر  کشورهای جهان به شیوه ای مثبت سخن گفت، و رهبران آن ها را مورد تحسین قرار داد، تنها رژیمی که او مورد حملات شدید قرار داد حکومت اسلامی ایران بود.

او سران رژیم را به سرکوبگری، غارت اموال کشور و فتنه گری در کشورهای همسایه و جهان متهم ساخت.

اهمیت این انتقاد شدید، در آن است که پرزیدنت ترامپ سخنان خود را در حضور روساز جمهوری و رهبران ده ها کشور جهان بیان داشت و یکبار دیگر ثابت کرد که سیاست او برای مهارکردن زیاده روی های رژیم ایران، یک سیاست قاطعانه است.

او از آغاز مرحله دوم تحریم ها به گرمی دفاع کرد و از کشورهای اروپا و جهان خواستار گردید در اجرای این تحریم ها با ایالات متحده همکاری کنند.

پرزیدنت ترامپ ساعتی پیش به سخنرانی خود در همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل پایان داد. سرخط موضوع های مهمی را که او به آن ها اشاره کرد، در اینجا به آگاهی کاربران می رسانیم و در ساعات آینده گزارش مشروح تری را در این باره در وبسایت قرار خواهیم داد.

فشرده مهمترین مطالب در نطق ترامپ:

ایالات متحده امروز قوی تر و ثروتمندتر و مرفه تر از گذشته است.

با بسیاری از کشورها روابط بسیار دوستانه داریم و ملاقات با رهبر کره شمالی نیز بسیار مهم است زیرا دیگر سخن از شلیک موشک و بمب اتمی در کار نیست. ولی هنوز کارهای بسیاری در پیش است و تا هنگامی که همه تاسیسات اتمی کره شمالی برچیده نشود و کره شمالی غیر اتمی نگردد، تحریم های ایالات متحده علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت.

تغییر در شیوه رویارویی ما با مسائل خاورمیانه، عصر تازه ای را به ویژه در مبارزه با تروز و تعصب گرایان خاورمیانه ایجاد می کند.

امیرشنین های عرب قول داده اند که بوددجه های چند میلیارد دلاری در اختیار بازسازی یمن قرار دهند.

تلاش می شود که یک اتحاد نظامی بین عربستان و امیرنشین های منطقه به وجود آید.

آنچه در سوریه می گذرد بسیار دردناک است. باید به دنبال یک راه حل سیاسی بود.

سازمان ملل باید یک راه حل پیشنهاد کند و نیرویی برای اجرای آن به وجود آید

اگر سوریه سلاح شیمیایی به کار برد، عاقبت وخیم خواهد داشت.

باید تلاش کرد برای حل فاجعه انسانی

رهبران حکومت ایران موجب مرگ و ویرانی می شوند و حقوق ملت های دیگر و مرزهای آن ها را نادیده می گیرد و ثروت های صبیعی منطقه را به باد می دهند و ثروت ملت ایران را غارت می کنند و جیب های خود را پر از پول می کنند و ثروت ایران را در اختیار گروه های ترور در منطقه قرار می دهند. به همین علت بود که بسیاری از کشورهای خاورمیانه از تصمیم وی برای خروج از برجام جانبداری کردند.

برجام یک توافق بسیار بد بود که موجب افزایش عملیات فتنه گرانه رژیم ایران در منطقه و یاری رسانی به سازمان های ترور گردید.

ما از برجام خارج شدیم و مرحله دوم تحریم ها که شامل نفت و کشتیرانی رژیم ایران می شود بزودی آغاز می شود و ما از کشورهای دیگر خواسته ایم در این مورد همکاری کنند

ما نمی توانیم اجازه دهیم که رژیمی که شعار مرگ بر آمریکا می دهد، چنین شیوه هایی را دنبال کند

ما از حقوق ملت ایران و تلاش آن ها برای رسیدن به حقوق خود جانبداری می کنیم.

به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، هیچ آسیبی به تلاش های صلح وارد نیاورد.

در مورد تجارت بین المللی، ایالات متحده اجازه نخواهد داد که مورد سوءاستفاده و کلاشی قرار گیرد. اگر بازارهای ما به روی کالاهای آن ها باز است، آن ها هم باید متقابل به مثل کند.

افزایش شدید بهای دلار و ارزهای خارجی در ایران پس از سخنرانی ترامپ

تنها دقایقی پس از سخنرانی پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بازار ایران به آن سخنان واکنش منفی نشان داد و بهای تمام ارزهای خارجی افزایش چشمگیری داشتند، به طوریکه با سقوط حدودا چهار درصدی ریال در برابر دلار، هر دلار آمریکا بیش از ۱۷۰۰۰ تومان معامله شد. بهای یورو واحد پول اروپایی نیز به بیش از ۲۰ هزار تومان رسید.

انتظار می رود با سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل که ساعاتی پس از سخنرانی دونالد ترامپ صورت می گیرد، بازار ارز در ایران شاهد نوسانات چشمگیر دیگری باشد.

بخشی از سخنان پرزیدنت دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد ایران، با ترجمه صدای آمریکا:

 

 

یک دیدگاه

Comments are closed.