ترامپ: «دموکرات ها اسرائیل را تحقیر می کنند»؛ پلوسی: «مناسبات دو کشور، فراتر از رهبران است»

خانم نانسی پلوسی از رهبران دموکرات ها: دوستی آمریکا با اسرائیل، ربطی به رهبران دو کشور ندارد

پرزیدنت ترامپ در یک پیام توییتری، رهبران حزب دموکرات ایالات متحده را متهم ساخت که علیه اسرائیل اقدام می کنند و قصد تحقیر و بی اهمیت خواندن این کشور را دارند. اشاره رئیس جمهوری ایالات متحده به انتقادهای شدید دموکرات ها از اسرائیل، به دنبال ماجرای خانم رشیده طَلایب بود که دیدار خود از اسرائیل را باطل کرد.

دوازده تن از رهبران حزب دموکرات که چند تن از آنان یهودی هستند، اعلام داشته اند که قصد تنبیه اسرائیل را به خاطر ایجاد محدودیت در مورد سفر آن بانوی عضو کنگره را دارند.

پرزیدنت ترامپ در یک پیام توییتری، این تصمیم سیاستمداران دموکرات را “تحقیر و ناچیز پنداشتن اسرائیل” نامید و از آن به شدت انتقاد کرد.

خانم رشیده طلایب که به نمایندگی از جانب حزب دموکرات وارد مجلس نمایندگان آمریکا شده اعلام کرد که قصد دارد بر شدت تلاش های خود برای تحریم اسرائیل بیافزاید.

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو انتقادهای دموکرات ها را به ویژه علیه سفیر اسرائیل در واشنگتن رد کرد و گفت که هدف خانم طلایب به راه انداختن یک جنجال سیاسی به هدف آسیب رساندن به اسرائیل بوده و از روی نیت پاک صورت نگرفته است.

رهبران دموکرات، سفیر اسرائیل رُن دِرمِر را متهم می سازند که در رابطه با ماجرای دیدار خانم رشیده طلایب، اطلاعات نادرستی در اختیار آن ها نهاده بود. ولی نتانیاهو این ارزیابی را نادرست خواند. یادآوری می شود که اسرائیل، ابتدا با دیدار خانم طلایب و همچنین بانو الهام عمر از اسرائیل موافقت کرد، ولی پس از پیام توییتری پرزیدنت ترامپ آن را باطل ساخت.

خانم نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از چهره های برجسته حزب دموکرات، در سخنانی گفت که دموکرات ها رابطه عمیقی با اسرائیل داشته و دارند و در آینده نیز آن را حفظ خواهند کرد. او به خبرنگاران گفت که روابط دموکرات ها با اسرائیل آنقدر نیرومند است که “می تواند حتی در برابر ترامپ و نتانیاهو دوام آورد”.

خانم پلوسی گفت که ایالات متحده خود را نسبت به اسرائیل متعهد می داند و این امر، با این که چه کسانی در راس قدرت در دو کشور قرار دارند، مربوط نیست.

یک دیدگاه

Comments are closed.