ترامپ: شاید سرنگون کردن پهپاد خطای یک فرمانده سپاه بوده، ولی تحلیلگر رادیو ثابت می کند که چنین نیست

لحظه ای که موشک سپاه پاسداران به پهپاد آطلاعاتی آمریکا اصابت می کند. این عکس توسط پنتاگون انتشار یافته است

در پاسخ به این پرسش که آیا به دنبال سرنگون کردن پهپاد اطلاعاتی آمریکا توسط سپاه پاسداران، ایالات متحده به جنگ رژیم ایران خواهد رفت، پرزیدنت ترامپ گفت که رژیم ایران با این تعرض خطای بزرگی مرتکب شده است، ولی آیا ما به آن ها حمله کنیم، یا نکنیم، بزودی پاسخ آن را خواهید دانست.

این واکنش رئیس جمهوری ایالات متحده در پاسخ به حمله موشکی سپاه به هواپیمای بدون خلبان آمریکایی از نوع MQ-4C بود که سپاه پاسداران اعلام کرد که پاسی پس از نیمه شب، آن را در فضای تنگه هرمز هدف موشک قرار داده و متلاشی کرده است. این پهپاد نسخه دریایی پهپاد RQ-4C   می باشد که در اصطلاح نظامی “گلوبال هاوک” نامیده می شود.

پرزیدنت ترامپ در پیام کوتاهی که در حساب توییتری خود انتشار داد، حاضر نشد واکنش صریح تری نشان دهد، ولی مقامات دولتی در واشنگتن که نخواستند نامشان برده شود، آن را یک اقدام غیرقانونی و بسیار تحریک آمیز دانستند که یک تعرض جنگی محسوب می شود و نباید بی پاسخ بماند.

ولی در عین حال، رئیس جمهوری ترامپ کوشید همه گزینه ها را باز گذارد و در پیام خود این احتمال را نیز مطرح ساخت که تصمیم به سرنگون کردن این پهپاد آمریکایی، در اثر اشتباه یک فرمانده سپاه پاسداران بوده است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل با استناد به اطلاعات گردآمده، این احتمال را قاطعانه رد می کند و می گوید که فرماندهان سپاه پاسداران چند ساعت وقت داشتند که این برنامه را با رهبران سیاسی رژیم در میان گذاشته و درباره شیوه واکنش خود اجازه و تائید بگیرند. این تحلیلگر مسلم می داند که سپاه پاسداران، به طور شتابزده و بدون مطالعه و بررسی همه جوانب کار عمل نکرده است.

سپاه پاسداران در بیانیه خود پیرامون جزئیات این حمله موشکی گفت که چهارده دقیقه پس از نیمه شب، این پهپاد بدون خلبنان از پایگاه خود در یکی از امیرنشین های جنوب خلیج فارس به پرواز درآمد و با گذشتن از آسمان تنگه هرمز (که یک آبراه بین المللی است) به سوی آسمان چاربهار در ساحل جنوب شرقی ایران پیش رفت و بیش از چهار ساعت به انجام ماموریت خود برای گردآوری اطلاعات نظامی ادامه داد و در ساعت چهار و پنج دقیقه بامداد، در پایان ماموریت خود قصد بازگشت به پایگاه خویش را داشت که در حوالی تنگه هرمز هدف موشک قرار گرفت و متلاشی شد.

بنابراین، فرماندهان سپاه پاسداران چهار ساعت تمام وقت داشتند با مرکز فرماندهی و همچنین با رهبران سیاسی رژیم مشورت کنند که آیا حمله انجام گیرد یا نه. نتیجه آن که این رویداد نمی تواند خطای “یک ژنرال” از سپاه پاسداران باشد،

انتشار پیام توییتری پرزیدنت ترامپ بلافاصله موجب بالا رفتن بهای نفت در بازار جهانی شد و پرزیدنت ولادیمیر پوتین با نگرانی اعلام داشت که هرگونه حمله نظامی آمریکا علیه حکومت ایران ممکن است موجب بروز یک فاجعه شود.

جان بولتن مشاور امنیت ملی کاخ سفید هفته آینده از اسرائیل دیدن می کند و مشورت های گسترده ای با مقامات سیاسی، نظامی و امنیتی اسرائیل انجام خواهد داد. قرار است دبیران شورایعالی امنیت ملی اسرائیل و روسیه، با حضور جان بولتون، هفته آینده یک همایش مهم سیاسی داشته باشند که آینده سوریه در آن مطرح خواهد شد، ولی اسرائیل خواستار خواهد گردید که رفتارهای کلان رژیم ایران در منطقه، و از جمله سوریه، موضوع محوری مباحثات باشد.

در چهار روز گذشته، کابینه محدود امنیتی – سیاسی دولت اسرائیل دو نشست طولانی درباره رفتارهای احتمالی رژیم ایران علیه اسرائیل و پاسخگویی نسبت به آن برگزار شده است.

سخنگوی کاخ سفید یک بار دیگر اعلام کرد که تحریم های اعلام شده از جانب ایالات متحده به خوبی عمل می کند و تا کنون نتایج خوبی داده است. شاید این سخنان به مفهوم آن باشد که در حال حاضر ضرورتی ندارد که ایالات متحده به یک اقدام نظامی مستقیم علیه رژیم ایران دست بزند.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاران دایر بر این که آیا پس از این تجاوزکاری رژیم ایران، ایالات متحده هنوز مایل به گفتگو با آن حکومت می باشد، گفت: «بگذارید ببینیم چه پیش خواهد آمد». او گفت که احساس نمی کند که مشاوران و وزیران کابینه او برای دست زدن به جنگ فشار می آورند.

2 دیدگاه‌

  1. اصولاً گردن کلفتی وبه هیچ کس پاسخ نبودن سپاه برهمگان وملت ایران آشکاربوده است. سپاه بدون تفکر وعاقبت اینکار فقط وفقط برای نشان دادن چنگ ودندان ویا همان با اصطلاح قدرت نظامی حکومت برای بیگانگان دست به چنین خطایی زده است.

  2. نمایندگان کنگره ی رژیم واشنگتن که از “غیرقانونی” بودن هدفگیری پهباد جاسوس متجاوز باآتش ایران صحبت می کنند، اول باید توضیح دهند که نیروهایشان ازاساس طبق چه قانونی درخلیج فارس، خانه ی ما وبرخی کشورهای عربی، حضوردارند ودیگراین که براساس چه قانونی به “تهدید نظامی” کشورها می پردازندو”اصل حاکمیت کشورها “رانقض می کنند؟!

Comments are closed.