ترامپ: «طرح صلح آمریکا برای پیشبرد آشتی فلسطینی – اسرائیلی، پس از انتخابات اعلام میشود»

پرزیدنت ترامپ به خبرنگاران گفت که ایالات متحده کوتاه مدتی پس از انتخابات عمومی اسرائیل، طرح خود برای پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها را رونمایی خواهد کرد. انتخابات اسرائیل چهار هفته دیگر برگزار می شود، ولی ممکن است تشکیل کابینه آینده حدود هفت هفته پس از آن امکان پذیر گردد. پرزیدنت ترامپ گفت که بعید نیست بخش هایی از این طرح در هفته های آینده انتشار یابد.

دولت واشنگتن این طرح را که هدف آن پایان بخشیدن به نزاع یکصد ساله اعراب و فلسطینی ها با اسرائیل است، “معامله قرن” نام نهاده و این در حالی که رهبران فلسطینی در کرانه باختری آن را قاطعانه رد کرده اند و سازمان های ترور مانند حماس و جهاد اسلامی در غزه، اعلام داشته اند که با تمام نیروی خود این طرح را خنثی خواهند کرد و علی خامنه ای در آخرین سخنان خود، آن را “ضدبشری” نام نهاده و به فلسطینیان توصیه کرده است که به جای آشتی با اسرائیل، به جنگ تا نابودی کامل این کشور ادامه دهند.

رئیس جمهوری ایالات متحده که پیش از بازگشت از استراحتگاه خود به واشنگتن، با خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت که گرچه طرح صلح آماده ارائه کردن می باشد، ولی تا برگزاری انتخابات عمومی در اسرائیل صبر خواهد کرد. ولی در عین حال گفت که بعید نیست بخش هایی از این طرح، پیش از برگزاری انتخابات در اسرائیل، اعلام گردد.

پرزیدنت ترامپ تهیه طرح صلح را امری بسیار دشوار و پیچیده خواند و گفت که علت اصلی آن تنفری است که بین فلسطینی ها و اسرائیلیان وجود دارد.

رئیس جمهوری، پیش از آن که به این مقام برسد، و کوتاه مدتی پس از آن، قول داد که در اولین فرصت طرح صلح خود را ارائه خواهد کرد، ولی اکنون در توجیه تاخیر سه ساله، می گوید که تهیه چنین طرحی، دشوار است زیرا خصومتی عمیق بین فلسطینیان با اسرائیل وجود دارد.

ایالات متحده در همان هنگام که جزئیات طرح صلح خود را محرمانه می داند، با سران اسرائیل و شماری از کشورهای عرب در این باره مشورت های گسترده ای انجام داده است. در حالی که اسرائیل تا کنون واکنشی در این باره نشان نداده، ارزیابی می شود که سران کشورهای عرب که با آن ها مشورت شده، از این طرح استقبال چندانی نکرده اند.

حکومت خودگردان فلسطینی بکلی حاضر نشد با فرستادگان آمریکایی در این باره به گفتگو بنشیند. حماس در نوار غزه نیز همچنان هرگونه تلاش صلح را مردود دانست و جهاد اسلامی آزادی فلسطین که از حکومت ایران دستور می گیرد، اعلام داشت که نبرد مسلحانه علیه اسرائیل، باید تا رسیدن به پیروزی ادامه یابد. علی خامنه ای نیز در سخنانی این طرح صلح را باطل دانسته است. خامنه ای گفت که این طرح “ضد انسانیت” است. حکومت ایران همیشه از برقراری صلح و آشتی بین فلسطینیان و اسرائیل مخالفت ورزیده و گفته است که به جای آن، عملیات مسلحانه تا نابودی اسرائیل باید ادامه یابد.

آگاهان می گویند که اگر بین فلسطینیان و اسرائیل، آشتی برقرار گردد، رژیم ایران حربه اصلی خود را برای رخنه یابی در کشورهای همسایه و رسیدن به هدف های توسعه طلبانه خود از دست خواهد داد.

یک دیدگاه

  1. علی شیره ای یک اخوند ترسوست پس چرا واضحانه این جمله های بزرگتر از خودش را می پراکند؟
    در حالی که ایران یک تافته جدا بافته است طبیعی است که ما در سر پرسش داشته باشیم که چرا علی شیره ای عراقی از زیر عمامه اش ان را بگوید و بعد دروغگو های مزدوری مانند ظریف بزه بگویندکه ما هیچ جنگی با اسراعیل نداریم.
    البته هر زمان که واژه «ما» از دهان کثیف این اشغالگران داخلی خارج میشود هیچوقت معنی اش در نظر ایرانیان واقعی «ایران» نیست.

Comments are closed.