ترامپ: قطع کمک مالی به فلسطینی ها بی احترامی نیست، بازنگشتن به مذاکرات با اسرائیل بی احترامی است!

پرزیدنت ترامپ یک بار دیگر گفت تا هنگامی که فلسطینیان به پای میز مذاکره با اسرائیل بازنگشته اند و گفتگوهای آشتی از سر گرفته نشده، ایالات متحده همچنان به قطع کمک های خود به حکومت خودگردان فلسطینی ادامه خواهد داد.

این هشدار در حالی انتشار می یابد که گفته می شود مذاکرات غیرمستقیمی بین اسرائیل و سازمان تروریستی حماس برای رسیدن به توافقی درباره اوضاع در غزه ادامه می دهند. این تماس ها با میانجیگری مصر انجام می گیرد و موجب خشم حکومت خود گردان شده که خود را مسوول همه سرزمین های فلسطینی نشین و از جمله غزه می داند. ولی واقعیت آن است که حماس تسلط بر غزه را به عهده دارد و مذاکرات آشتی با حکومت خودگردان به بن بست رسیده و شکاف عمیق بین فلسطینی ها همچنان ادامه دارد.

محمود عباس که بخش عمده ای از کمک های مالی حکومت خودگردان به رژیم حماس در غزه را قطع کرده، اکنون تهدید می کند که اگر توافقی بین اسرائیل و حماس، با نادیده گرفتن حکومت خودگردان انجام شود، با واکنش شدید رام الله روبرو خواهد گردید.

اکنون پرزیدنت ترامپ نیز هشدار می دهد که کمک های مالی ایالات متحده را به حکومت خودگردان تا هنگامی قطع می کند که محمود عباس برای بازگشت به دور میز مذاکرات با اسرائیل ابراز آمادگی کند.

اکنون چندین سال است که رهبر حکومت خودگردان گفتگوهای صلح با اسرائیل را متوقف ساخته و پیش شرط هایی برای از سرگیری آن قائل شده، که در واقع همانند تسلیم شدن اسرائیل به همه خواسته های فلسطینی، پیش از آغاز مذاکرات می باشد – امری که غیرمنطقی است و از دیدگاه اسرائیل غیرقابل قبول می باشد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر نیز گفته بود که کمک مالی ایالات متحده به نهاد یاری رسانی به آوارگان فلسطینی را نیز به مبلغ سالیانه سیصد میلیون دلار متوقف می کند.

خانم نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، در توجیه این اقدام پرزیدنت ترامپ گفت که رهبران فلسطینی نسبت به کمک های سخاوتمندانه ایالات متحده به آن ها قدردانی نشان نداده اند.

اشاره خانم هیلی به این واقعیت بود که رهبران فلسطینی تصمیم پرزیدنت ترامپ را برای انتقال سفارتخانه به اورشلیم شدیدا محکوم کردند و از آن پس حاضر به دیدار با نمایندگان آمریکایی و بحث درباره طرح صلح آن کشور نشدند.

اکنون پرزیدنت ترامپ به صراحت می گوید که کمک های مالی آمریکا به فلسطینی هنگامی از سر گرفته خواهد شد که آن ها به پای میز مذاکرات با اسرائیل بازگردند. او گفت که “قطع کمک های مالی به فلسطینیان بی احترامی نیست، بلکه بی احترامی آن است که آن ها حاضر نیستند به میز مذاکرات صلح بازگردند”.

محمود عباس در ماه های اخیر حاضر نشده با فرستادگان صلح آمریکایی دیدار کند و این امر نوعی توهین به تلاش های دولت واشنگتن تلقی شده است.

رهبران فلسطینی، در واکنش به قطع کمک های مالی ایالات متحده گفته اند که “شرافت خود را به پول نمی فروشند و از اصول خود کوتاه نخواهند آمد”.

پرزیدنت ترامپ در دیداری که در این هفته با شماری از رهبران مذهبی یهودیان در ایالات متحده داشت، از جمله به آنان گفت که دولت آمریکا به حمایت گسترده خود از اسرائیل در مجامع بین المللی همچنان ادامه خواهد داد و خود را نسبت به مبارزه با یهودستیزی همچنان متعهد می داند.