ترامپ: سیاست مهاجرتی تغییر می یابد و ممکن است به مهاجران ایرانی زیان برسد

ترامپ می خواهد سیاست مهاجرتی ایالات متحده را دگرگون سازد. با اجرای این سیاست، ممکن است به ایرانیان آسیب برسد

منابع خبری در واشنگتن گفتند: طرح جدیدی که دولت پرزیدنت ترامپ در مورد سیاست مهاجرتی ایالات متحده آماده ساخته، از امکان مهاجرت بسیاری از ایرانیان و اهالی کشورهای خاورمیانه به آمریکا می کاهد.

تا کنون، خانواده هایی که در ایالات متحده مستقر شده بودند، میتوانستند از دولت درخواست کنند به بستگان نزدیک آن ها نیز اجازه مهاجرت داده شود. ولی به موجب طرح جدید پرزیدنت ترامپ، معیار اصلی در مورد ورود مهاجران میزان تحصیلات و تخصص حرفه ای آنان است که مشخص شوند تا چه حد می توانند برای اقتصاد ایالات متحده کارساز باشند.

همچنین، کسانی که از کشورهای انگلیسی زبان تقاضای مهاجرت دارند، از اولویت برخوردار خواهند شد.

پرزیدنت ترامپ از همان مراحل نخستین آغاز دوران ریاست جمهوری می کوشد مهاجرت به آمریکا را به صورتی تنظیم کند که نه تنها تازه واردان سربار دولت نشوند، بلکه بتوانند نقش مفیدی در اقتصاد و اجتماع آمریکا ایفان کنند. تلاش او برای احداث جدار در مرز با مکزیک نیز بخشی از این سیاست است.

طبق برنامه جدید پرزیدنت ترامپ، قرعه کشی سالیانه نیز برای اعطای اجازه مهاجرت، متوقف می شود.

ولی خبرگزاری رویترز در گزارش خود ارزیابی کرد که بعید می نماید کنگره حاضر شود طرح جدید ترامپ را مورد تصویب قرار دهد. مساله مهاجرت، حتی در داخل صفوف جمهوریخواهان نیز موجب شکاف شده است.

البته به موجب طرح ترامپی نیز، برنامه مهاجرت سالانه یک میلیون و یکصد هزار نفر به ایالات متحده، همچنان معتبر خواهد ماند. ولی تنها یک سوم از این رقم به کسانی اختصاص خواهد یافت که خواهان مهاجرت بستگان خود به آمریکا هستند. افراد تحصیل کرده و آنانی که می توانند برای اقتصاد آمریکا سازنده باشند، اجازه دارند که همسر و فرزندان خود را نیز به ایالات متحده بیاورند.

در مورد ایرانیان، اگر این طرح به تصویب برسد، شمار بسیار بیشتری از دانش آموختگان داخل ایران بخت مهاجرت به آمریکا را خواهند داشت و در همان حال، از شمار پذیرش افرادی که برای پیوستن به خانواده خود در آمریکا، تقاضای مهاجرت می کنند، کاسته خواهد شد.