ترامپ می گوید رژیم ایران بپای میز مذاکره باز می گردد و پمپئو نیز از آمادگی رژیم خبر می دهد

پرزیدنت ترامپ در کنار معاون خود، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی، در پایان نشست هیات دولت در کاخ سفید

 

وزیر خارجه ایالات متحده، مایک پمپئو ارزیابی کرد که حکومت اسلامی ایران، امروز بیش از هر زمان دیگر، برای بازگشت به دور میز مذاکره با ایالات متحده، برای بحث درباره برنامه های اتمی و موشکی آن کشور آمادگی دارد. پمپئو برای اثبات درستی این ارزیابی خود، استدلالی ارائه نکرد، ولی در عین حال، یکبار دیگر گفت که ایالات متحده در پی تغییر رژیم در ایران نمی باشد.

پرزیدنت ترامپ نیز که همانند پمپئو در جلسه هیات دولت ایالات متحده سخن می گفت، اظهار داشت که در رابطه با ایران، پیشرفت هایی حاصل شده است، ولی نگفت که ماهیت این پیشرفت ها چیست و در چه زمینه ای به دست آمده است.

دولت آمریکا امیدوار بوده که از طریق وارد آوردن فشارهای شدید اقتصادی و خشکاندن منابع مالی رژیم، حکومت ایران را به پای میز مذاکره بکشاند – و شاید منشاء خوش بینی رئیس جمهوری ایالات متحده و وزیر خارجه او در آن است که وضع اقتصادی رژیم روز به روز به وخامت بیشتری می گراید.

حسن روحانی و اسحاق جهانگیری و شمار دیگری از بلندپایگان دولت کنونی در هفته های اخیر به صراحت گفته اند که اوضاع اقتصادی کشور بسیار بحرانی است. همچنین در گزارش ها آمده است که دولت به علت نداشتن پول به چاپ اسکناس پرداخته و موجب یک تورم مالی دهشتناک شده و اگر به این کار ادامه دهد، موجب فروپاشی کامل اقتصاد رژیم خواهد شد.

حسن روحانی و دستیاران او، و از جمله محمد جواد ظریف در هفته های اخیر بارها گفته اند که اگر ایالات متحده به برجام بازگردد، و تحریم ها را به طور کامل باطل کند، امکانات حرکات تازه ای پیش خواهد آمد. آن ها از تجدید تماس و گفتگو با ایالات متحده به طور صریح سخن نگفته اند، ولی این ابراز آمادگی از سخنانشان احساس شده است.

با این همه، علی خامنه ای همچنان به سیاست آشتی باپذیر خود ادامه می دهد و بازگشت به دور میز مذاکرات با ایالات متحده را “سم مضاعف” نامیده است.

هنوز ریشه ابراز خوش بینی پرزیدنت ترامپ و پمپئو مشخص نشده است. آن ها مدت مدیدی همین خوش بینی را در مورد کره شمالی نیز بیان کردند، ولی تماس های طرفین همچنان در حال رکود قرار دارد.

به گزارش رسانه های آمریکایی، پمپئو در جلسه هیات دولت از جمله چنین گفت: «ایرانیان برای نخستین بار گفتند که آماده اند درباره برنامه های موشکی خود به گفتگو بپردازند». معلوم نیست که رژیم ایران این ابراز آمادگی را در چه نوع تماسی و یا از کدام مسیری به آگاهی ایالات متحده رسانده است.

وزیر خارجه ایالات متحده همچین ابراز امیدواری کرد که به دنبال فشارهای اقتصادی ایالات متحده، رژیم ایران بالاخره معتقد شود که باید رفتارهای خود در منطقه را تغییر دهد.

پرزیدنت ترامپ نیز در نشست هیات دولت خود گفت: «پیشرفت زیادی در مورد ایران به دست آمده و اکنون ما در تلاش برای گفتگو با رژیم ایران هستیم و می خواهیم با آن کشور کار کنیم».

پرزیدنت ترامپ با واژهای که هیچگونه قاطعیت ندارد، افزوده گفت: «هم اکنون در تلاش برای مذاکره با ایران هستیم و می خواهیم با آن کشور کار کنیم». رئیس جمهوری ایالات متحده افزده گفت: «آن ها دوست دارند با ما گفگو کنند و خواهیم دید که چه چیزی رخ خواهد داد».

یادآوری می شود: کره شمالی نیز همانند روحانی و ظریف، از ایالات متحده خواستار شده بود که پیش از آغاز گفتگوی رسمی بین دو کشور، ایالات متحده همه تحریم ها علیه کره شمالی را باطل کند. ولی دولت واشنگتن این خواسته را رد کرده بود. اکنون حسن روحانی و جواد ظریف هستند که از ایالات متحده می خواهند برای ایجاد دگرگونی در فضای سیاسی بین دو کشور، به برجام بازگردد و تحریم ها را باطل سازد – شرطی که بعید می نماید ایالات متحده آن را بپذیرد.

5 دیدگاه‌

 1. برجام از روز نخست تا کنون عامل دزدی به دست پاسداران، ملاها و ابر دزدان اجنبی بوده است.
  آیا این دزدان پارسی زبان ، که به راستی نماد ننگ و دشمنان ایرانیان هستند، بایستی به دور میز مذاکرات با ایالات متحده بنشینند و برای چهل سال بعد ما تصمیم بگیرند؟

 2. این ها آرزوهای به گورشده ی رژیم واشنگتن است که بخواهدباگردن کلفتی ادعای مذاکره‌ نمایددرباره ی برجام تمام شده، بقیه موارد که جای خود دارد. حرف های آقای ظریف ومفاهیم برخاسته از آن، مواضع شخصی خودشان است.

 3. سلام
  خدا کنه اخوندها مذاکره کنند در باره موشکی- مداخلات منطقه ای وووو باور کنید دیگه رژیمی باقی نخواهد ماند. رژیم اگر به مذاکره تن بده یعنی دستها را برده بالا.

  • درود امریکا یا رژیم تازی نمی شناسد و یا می خواهد رژیم تازی سر کار باشد چونکه رژیم تازی آنقدر به آمریکا باج داده که او را سیر کند تا با رژیم تازی مذاکره کند و رژیم باشد سر کار .
   ملت بی بخار هم که خواب هستند هر چه رژیم تازی بر سرشان می اورد صداشان در نمی آید .
   در ضمن آمریکا هم به فکر منافع خودش است نه ، به فکر ملت بی بخار ایران .

 4. معامله با رژیم شیطانی رژیم ولایت فقیه و آیت الشیطان ها و حجت الشیطان ها و مزدوران ،اشتباه تاسف بار خواهد بود و اگر رخ دهد شر این رژیم اهریمنی دامن همه کشورها از جمله ایالات متحده را خواهد گرفت. گویا نیروهای ماورا اهریمنی همه در نهایت تلاش هستند که میراث شوم خمینی دجال را بار دیگر حفظ کنند ، تعامل با این رژیم فاجعه جهانی و وحشتناک تر از جنگ جهانی دوم در بر خواهد داشت ، متاسفانه سیاستمداران تاثیرگذار جهانی فقط به موفقیت سیاسی توجه دارند .آخوندهای ملبس و غیر ملبس تاریکی را خواهند آورد و فرق نمی کند از چه دینی به ظاهر باشند .خدا به داد مردم جهان برسد.اگر یک سیاستمدار دلاور در دنیا باشد ، بی شک نخست وزیر اسراییل ناتانیاهو است. درود بر مردم اسراییل

Comments are closed.