ترامپ: هدف از ماندن در عراق، رصد کردن عملیات رژیم ایران است. رئیس جمهوری عراق: “توافقی نشده است”

 پرزیدنت ترامپ در رابطه با سوریه گفت که بیرون بردن سربازان آمریکایی از آن کشور، تنها یک مساله زمانی است و اگر این امر موجب تقویت داعش شود، ممکن است سربازان آمریکایی به خاک سوریه بازگردند

سخنان پرزیدنت ترامپ در مورد آن که برای زیرنظر گرفتن فعالیت های فتنه گرانه حکومت ایران در سوریه و عراق، تصمیم دارد شماری از سربازان خود را در آن دو کشور باقی بگذارد، با ابراز ناخرسندی برهم صالح رئیس جمهوری عراق روبرو شد.

پرزیدنت صالح به خبرنگاران گفت که پرزیدنت ترامپ  او را از تصمیم خود آگاه نساخته و مشورتی انجام نداده است.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که یک گروه چریکی وابسته به حکومت اسلامی ایران در عراق، سربازان آمریکایی را مورد تعرض قرار داده است.

پرزیدنت ترامپ در رابطه با سوریه گفت که بیرون بردن سربازان آمریکایی از آن کشور، تنها یک مساله زمانی است و اگر این امر موجب تقویت داعش شود، ممکن است سربازان آمریکایی به خاک سوریه بازگردند.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که دولت آمریکا خود را موظف می داند از امنیت اسرائیل دفاع کند. وی در همان حال گفت که کشورش بیش از هر دولت دیگر و حتی در مقایسه با خود آمریکا در سال های پیش، مبالغ کلانی را در راه تامین امنیت جهانی هزینه می کند که این وضع باید تغییر یابد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود که قصد دارد سربازان آمریکایی را از افغانستان نیز بیرون برد.

ولی در مورد سوریه، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی آمریکایی سی بی اس  گفت: که بر اساس ارزیابی های اطلاعاتی، خروج آمریکاییان ممکن است موجب تقویت عملیات تروریستی شود وی گفت: در چنین صورتی، سربازان آمریکایی باز می گردند.

پرزیدنت ترامپ در همین مصاحبه تلویزیونی، در مورد حضور سربازان آمریکایی در عراق گفت که دخالت نظامی در عراق، یکی از بزرگترین اشتباهات در تاریخ ایالات متحده بوده، ولی تصور می کند که بهتر است نیروهای آمریکایی همچنان در عراق بمانند تا بر رفتارهای رژیم ایران نظارت داشته باشند.

او در ادامه سخنانش گفت: ما همچنان اوضاع را (در عراق) زیرنظر خواهیم داشت و بررسی خواهیم کرد که آیا اوضاع عوض شده است یا نه، و بر حسب آن تصمیم خواهیم گرفت.

رئیس جمهوری عراق، برهم صالح در واکنش به این سخنان گفت که رئیس جمهوری آمریکا، برای باقی ماندن در عراق، به هدف زیر نظر داشتن فعالیت های ایران، اجازه ای نخواسته است.

وی گفت که ایالات متحده نباید در عراق، به اجرای اولویت های خود بپردازد.

پرزیدنت صالح توضیح داد که حضور سربازان آمریکایی در عراق، در چارچوب توافق دوجانبه می باشد و هدف از آن مبارزه با ترور است و اگر زیرنظر گرفتن رفتارهای حکومت ایران باشد، نقض توافق محسوب می شود.