ترامپ: واکسن کورونا از ماه آوریل برای استفاده تمام مردم ارائه خواهد شد 

پرزیدنت ترامپ، در یک در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید در واکنش به اتهامات حزب دمکرات از این نظر که به مبارزه علیه کورونا خوب عمل نکرده گفت: اگر دولت دیگری بر سر کار بود این زمان پنج برابر بیشتر طول می‌کشید.

ترامپ بی انکه اشاره به  پیروزی و یا شکست خود در انتخابات کند در ادامه توضیحات خود در مورد موفقیت در مبارزه با کورونا افزود: در تلاش است تا به زودی مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای ساخت شرکت فایزر ارائه شود و پس از آن دولت اقدام به توزیع گسترده این واکسن خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ افزود: « فایزر اعلام کرد که میزان تاثیرگذاری واکسن آن شرکت برای ویروس چینی بیش از ۹۰ درصد است. این بسیار فراتر از همه انتظارات است و کسی فکر نمی‌کرد که آنها بتوانند به آن حد برسند».

او در ادامه گفت: « ما واکسن‌های دیگری را نیز در راه داریم که فکر می‌کنیم به همان حد، و یا حتی بیشتر، موثر باشند»

پرزیدنت ترامپ افزود: « دولت من در ماه ژوئیه با فایزر در زمینه ارائه ۱.۹۵ میلیارد دلار برای پشتیبانی از تولید و توزیع ۱۰۰ میلیون دُز، با امکان خرید ۶۰۰ میلیون دُز دیگر پس از آن، به توافق رسید. سرمایه‌گذاری ما ارائه واکسن توسط فایزر به صورت رایگان را امکان‌پذیر می‌کند.»

او  ابراز امیدواری کرد که واکسن کرونا ظرف هفته‌های آینده راهی بازار شود و افزود، عملیات توزیع واکسن با هماهنگی دولت فدرال و به ترتیب به آنهایی که در اولویت قرار دارند، از جمله کادر درمان، سالمندان و گروه‌های پرخطر صورت خواهد گرفت.

ترامپ افزود: « دولت من در ۹ ماه گذشته بزرگترین بسیج عمومی در تاریخ آمریکا را برای کشف، تهیه، و ساخت دارو و واکسن – در یک بازه زمانی بی‌‌سابقه که تاکنون نظیر آن دیده نشده است – آغاز کرد. هرگز هیچ دستاورد پزشکی در چنین مقیاسی با این سرعت به دست نیامده است و ما به آن می‌بالیم. ما از کمک‌های خارق‌‌العاده‌ای از سوی نیروهای نظامی، درجه‌داران عالی‌رتبه،‌ و بسیاری از افراد ارزشمند در کاخ سفید بهره‌مند بودیم. در سراسر جهان چیزی مشابه و هم‌پایه عملیات «فوق سریع» وجود نداشته است».

او گفت:  برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد تعطیلی‌های سراسری برای مقابله با کورونا روزانه ۵۰ میلیارد دلار هزینه دارند.  «دولت من کشور را تعطیل نخواهد کرد.امیدوارم، هر اتفاقی که در آینده می‌افتد، کسی چه می‌داند چه دولتی خواهد بود، زمان مشخص خواهد کرد، تعطیلی مشکلات زیادی ایجاد می‌کند».

همزمان مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده و سرپرست این عملیات ویژه نیز که در نشست امروز حضور داشت، ضمن تقدیر از مدیریت پرزیدنت ترامپ در این زمینه، گفت، مردم آمریکا می‌توانند کاملا مطمئن باشند که به واسطه ساز و کاری که پرزیدنت ایجاد کرده است، «کمک در راه است.»