ترامپ و پوتین  در ژاپن، درباره ایران و مسائل منطقه ای و جهانی گفتگو کردند

پرزیدنت ترامپ و پوتین در اجلاس جی ۲۰-ژاپن

در دیدار بسیار دوستانه ای که رهبران ایالات متحده و روسیه داشتند، اوضاع ایران و آینده سوریه نیز به طور کوتاه مورد بحث قرار گرفت. ولی درباره جزئیات آن خبری منتشر نشده است. ملاقات بین پرزیدنت ترامپ و پرزیدنت پوتین در حاشیه برگزاری کنفرانس بیست کشور بود که در آن اوضاع جهان، به ویژه از زاویه اقتصادی، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

نمایندگان ارشد اسرائیل، روسیه و ایالات متحده، در این هفته کنفرانسی درباره آینده سوریه و دخالت های منطقه ای ایران، در اورشلیم برگزار کردند.

دولت روسیه به طور اصولی از برخی سیاست های رژیم ایران جانبداری می کند، ولی در همان حال، در بسیاری از موارد، برای تامین منافع خود، برخلاف خواست ها و هدف های رژیم ایران عمل کرده است.

در گزارش های پیشین آمده بود که روسیه از اسرائیل درخواست کرده روی پرزیدنت ترامپ فشار آورد که از سخنگیری ها و تحریم ها علیه روسیه، به خاطر اشغال شبه جزیره کریمه بکاهد.

پرزیدنت ترامپ در حاشیه همایش بیست کشور، با آبه شینزو نخست وزیر ژاپن نیز دیدار کرد. شینزه اخیرا به ماموریت از جانب رئیس جمهوری ایالات متحده، سفری به تهران داشت و پیام پرزیدنت ترامپ را به آگاهی علی خامنه ای رسانید.

در پایان دیدار امروز بین سران آمریکا و روسیه، پرزیدنت ترامپ در حضور خبرنگاران به پرزیدنت پوتین گفت “خواهش می کنیم در آینده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دخالت نکنید”.

با توجه به جنجالی که در دو سال اخیر در این رابطه، افکار عمومی ایالات متحده را به خود مشغول داشته، این سخنان ترامپ در رسانه های آمریکایی بازتاب گسترده ای داشت.

دیدار دیگر پرزیدنت ترامپ در حاشیه همایش بیست، با نخست وزیر هند بود که پس از آن به خبرنگاران گفت که با شکیبایی در انتظار روزی می ماند که رژیم ایران آمادگی خود را برای بازگشت به دور میز مذاکرات اعلام کند. ترامپ گفت که در این زمینه شتابی ندارد.