ترامپ گفت:اوباما هوادار حکومت ایران بود اما من حامی ملت ایران هستم

با تصمیم دونالد ترامپ تحریم ها علیه ایران بازگردانده شد تاکنون یک مرحله از تحریم های آمریکا اجرا شده و قرار است  مرحله دوم یعنی تحریم های نفتی از ۱۳ آبان ماه به اجرا گذارده شود.

دونالد ترامپ  رئیس جمهوری آمریکا در یک  کنفرانس خبری تاکید کرد که ایران در نهایت مجبور است برای یک توافق جدید با آمریکا وارد مذاکره شود.

ترامپ  در این کنفرانس خبری با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام گفت هیچ کشوری به اندازه ایران در شش ماه گذشته تغییر نکرده است.

یعنی از زمانی که من از توافق بسیار بسیار بد هسته ای خارج شدم.

چرا آنها یمن و سوریه را در این توافق لحاظ نکردند چرا برای این که معتقد بودند این موضوع ها بسیار پیچیده است.

ترامپ پیش از این بارها از برجام انتقاد کرده و گفته  بود این توافق اتمی نه تامین کننده منافع ملی آمریکا است و نه  جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته ای را گرفته و نه مانع از مسائلی مانند حمایت از تروریسم- فعالیت‌های مخرب و یا توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی شده است.

از سوی دیگر سه کشور اروپایی حاضر در توافق اتمی با ایران می‌گویند برجام باعث شده برنامه هسته‌ای ایران به طور مشخصی تحت راستی‌آزمایی قرار گیرد و راه ساخت سلاح هسته ای مسدود شود و این توافق می‌تواند زمینه ای برای مذاکره در برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه ای ایران باشد.

به دنبال خروج آمریکا از برجام تحریم‌ها علیه ایران بازگردانده شد.

تاکنون یک  مرحله از تحریم های آمریکا  اجرا شده و قرار است مرحله دوم یعنی تحریم های نفتی از ۱۳ آبان ماه به اجرا درآید.

از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران ارزش پول ملی این کشور در مقابل نرخ انواع ارزهای خارجی به شدت سقوط کرده است به طوری که هم اکنون بهای هر دلار آمریکا به ۱۹ هزار تومان رسیده است.

نرخ دلار در مهرماه پارسال ۳۸۰۰ تومان بود.

ریاست جمهوری آمریکا همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص همکاری رهبران جهان برای توافق جدید با ایران گفت اهمیت ندارد که رهبران جهان درباره ایران چه فکر می کنند ایرانی ها نزد من خواهند آمد و یک توافق خوب خواهیم داشت.

شاید هم این طور نشود ولی آنها در حال حاضر بسیار رنج می‌برند آنهادر همه شهرها با شورش مردم مواجه هستند.

خیلی وسیع‌تر از جنبش سبز در سال ۲۰۰۹ در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما اما باراک اوباما در کنار حکومت ایران ایستاد و نه در کنار مردم ایران و شاید اوباما اگر طرف مردم را می گرفت الان ما ایران دیگری داشتیم اما امروز من در کنار مردم ایران هستم و من از آنها حمایت می‌کنم.

دونالد  ترامپ در ادامه به  پیامدهای خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت تورم در ایران به سرعت در حال افزایش است پول ایران بی ارزش شده است و همه چیز اشتباه از آب در می آید در خیابان‌ها شورش رخ داده  و مردم حتی قادر به خرید نان روزانه خود نیستند وضعیت در کشور ایران فاجعه بار است و همه نگران فردای خود هستند.

 

در حالی که مسئولان اتحادیه اروپا از شروع به کار کانال ویژه برای تجارت با ایران خبر داده است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هشدار می‌دهد هر کشوری تحریم‌های ایران را نقض کند با واکنش آمریکا مواجه خواهد شد.

فدریکو موگیرینی مسوول سیاست خارجی  اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد که ساز و کار ویژه ای برای تسهیل همکاری تجاری با ایران تا قبل از ماه نوامبر به اجرا گذاشته شود.

به گزارش رویترز قرار است ساز و کار ویژه در جریان اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران تجارت و تبادلات مالی و بانکی تهران را امکانپذیر کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به پرسشی در خصوص زمان اجرای این کانال همکاری با ایران گفت فکر می کنم پیش از موعد نوامبر اجرا شود.

وزیران خارجه فرانسه- روسیه- چین و بریتانیا ۴ عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان با حضور فدریکا موگرینی در دیدار با وزیر خارجه ایران در بیانیه ای اعلام کردند در تلاش هستند تا راهکارهایی برای ارائه تسهیلات مالی و بانکی به جمهوری اسلامی در دوره تحریم های آمریکا پیدا کنند.

خانم موگرینی در ضمن از آمریکا به عنوان قوی‌ترین متحد اروپا یاد کرد وی با این حال گفت هیچ کشور و یا سازمانی نمی تواند بپذیرد که کشور دیگری به او بگوید با چه کسی مجاز است تجارت کنند یا نکنند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اقدام اروپایی‌ها برای ایجاد ساز و کار ویژه همکاری با ایران را غیر سازنده خواند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا این اقدام کشورهای اروپایی را یکی از غیرسازنده ترین اقدامات غیر قابل تصور برای صلح و امنیت جهانی دانست.

آقای پمپو کشورهای اروپایی را متهم کرده است که با این اقدام خود باعث تقویت جمهوری اسلامی به عنوان مهمترین دولت حامی تروریسم می‌شوند.

دونالد ترامپ هم معتقد است توافق اتمی نه تامین کننده منافع ملی کشورش است و نه جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته ای را گرفته و نه مانع از مسائلی مانند حمایت از تروریزم فعالیت‌های مخرب و یا توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی شده است.

با تصمیم دونالد ترامپ تحریم ها علیه ایران بازگردانده شد تاکنون یک مرحله از تحریم های آمریکا اجرا شده و قرار است  مرحله دوم یعنی تحریم های نفتی از ۱۳ آبان ماه به اجرا گذارده شود.

2 دیدگاه‌

  1. مردم در زیر فشار اقتصادی له شده اند.
    حکومت ملایلان هر اعتراضی را به شدت سرکوب میکند.
    آمریکا بجای فشار به دولت و مسئولین نظام و بلوکه کردن حسابهای شخصی شان و … به مردم فشار اورده و باعث انزجار مردم از ترامپ شده.
    قیمتها ۲ تا ۵ برابر شده اند و مردم درامدی ندارند. دولت جوابگو نیست و پاسخی به مردم برای این وضعیت نمی دهد و هر که اعتراض کند زندانی و به شدت با او برخورد می شود.

Comments are closed.