ترددهای غیر مجاز از مرزهای خوزستان به ایران عامل شیوع ویروس جهش‌یافته و مرگ و میر اخیر در خوزستان است

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ویروس کرونا در ایران در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایرنا  گفت: مسافران عراقی با تست‌های تقلبی کرونا وارد استان خوزستان شده‌اند و به همین دلیل ویروس جهش یافته در این استان شیوع یافته است.

عضو ستاد کرونا در ایران افزود: «ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور پراکنده شده، این ویروس افراد جوان‌تر را بیشتر درگیر می‌کند. مهمترین عامل شیوع آن در ایران ورود مسافرانی از عراق با تست‌های تقلبی به خوزستان بود و هنوز هم رفت و آمد به این استان ادامه دارد».

وی افزود:  ویروس جهش یافته کرونا در اکثر استان‌ها شناسایی شده است، و علت عمده انتشار ویروس جهش یافته کرونا در کشور، ترددهای غیر مجاز در مرزهای خوزستان با کشور عراق بوده است.

مردانی در ادامه گفته است : افراد زیادی با برگه تست منفی کرونا به کشور وارد شدند، در حالی که می‌دانیم با قیمت‌های یک تا یک و نیم میلیونی این برگه‌های تست منفی به آنان فروخته شده است. بسیاری از مسافران با برگه تست تقلبی وارد کشور شدند، ویروس جهش یافته را در استان خوزستان پخش کردند و متاسفانه استان خوزستان را با بحران مواجه کردند.

وی ارتباط بین استان خوزستان و دیگر استان‌ها را مساله‌ای نگران کننده دانست و گفت: در موارد متعدد دیده شده که بیمار مبتلا به کرونا از اهواز با پرواز به مشهد یا جاهای دیگر رفته و به این ترتیب بیماری در کل کشور گسترش یافته است. برای جلوگیری از گسترش ویروس جهش یافته کرونا و ورود به شرایط بحرانی در سایر استانها باید سفرهای بین استانی و سفرهای نوروزی در کشور محدود شود.

همزمان  قاسم سلیمانی دشتکی ،استاندار خوزستان از جان باختن روزانه حدود ۳۰ نفر در این استان خبر داد و این آمار را “فاجعه” خواند.

وی گفت که «۲۹۰ مورد فوتی در خوزستان فاجعه است».

دشتکی اعلام نکرد که ۲۹۰ نفر در مدت چند روز جان باخته‌اند.

استاندار خوزستان در ادامه تاکید کرد: «اکنون در خوزستان روزانه ۲۵ تا ۳۰ مورد مرگ ناشی از کرونا داریم، بنابراین باید فکری و کاری شود.»

وی  همچنین نسبت به شیوع شدیدتر گونه جهش‌یافته بریتانیا در این استان و انتقال آن به استان‌های دیگر ابراز نگرانی کرد.

در حالی آمار جان باختگان روزانه در روزهای اخیر در خوزستان حدود ۳۰ نفر اعلام شده سخنگوی وزارت بهداشت آمار جان باختگان در کل کشور را در روزهای اخیر حدود ۸۰ نفر اعلام کرده است.

در همین حال سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در ایران نیز اعلام کرد که ویروس جهش‌یافته در اکثر استان‌های ایران گزارش شده و خطر جایگزین شدن آن با ویروس قبلی وجود دارد.

علیرضا رئیسی روز شنبه ۱۶ اسفند گفت که آمار ابتلا به ویروس جهش‌یافته در خوزستان و فوت مبتلایان همچنان بالاست و درباره شیوع گسترده ویروس در استان چهارمحال و بختیاری، از استان‌های مجاور خوزستان نیز نگرانی وجود دارد.

او اعلام کرد که در مورد استان‌های قزوین و همچنین تا حدودی استان البرز نیز باید مراقبت بیشتری انجام شود.

همچنین در حالی که واکسیناسیون عمومی علیه ویروس کرونا در بسیاری از کشورها چند ماه است که آغاز شده، زهرا شیخی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ، درباره مطالبه مردم مبنی بر واکسیناسیون هرچه سریع‌تر، هشدار داد و گفت : «باید از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم».

در ادامه ،  کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت  خبرداد که  یکی از همکاران پزشک ما در گناباد پس از تزریق واکسن روسی دچار علائم گوارشی و در مدفوع او ‌خون دیده شد.

وی گفته است که به طور کلی هر واکسنی دارای عوارضی است و این موضوع بعید و دور از انتظار نیست؛ اما بروز علایم گوارشی پس از تزریق واکسن بسیار نادر است، اما بعید نیست.