تروئیکای اروپایی اعلام کردند: با نجات برجام فاصله زیادی داریم

دیپلمات‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا در باره روند مذاکرات برجام در وین گفته اند: پیشرفت‌هایی در مذاکره با ایران صورت گرفته اما هنوز راه زیادی تا رسیدن به توافق باقی مانده است.همه طرف‌ها را به استفاده از فرصت‌‌های دیپلماتیک تشویق می‌کنیم. هرگونه اقدامات تنش‌زا از سوی هر طرف که ممکن است، پیشرفت مذاکرات را به خطر بیندازد، محکوم می‌کنیم.».

همزمان اعضای اروپایی برجام اعلام کردند که «به دلیل وجود موانع بسیار، هنوز نجات توافق هسته‌ای فاصله زیادی داریم. به تلاش‌هایمان برای ترغیب ایران و آمریکا به بازگشت به برجام ادامه می‌دهیم.»

روزنامه پولیتیکو هم به نقل از  یک  دیپلمات آگاه گفته است:  این مذاکرات به نیمه راه خود رسیده و احتمال دستیابی به توافق بعد از حداکثر دو دور دیگر مذاکرات وجود دارد.

این دیپلمات به شرط ناشناس ماندن به تاکید کرد که سرعت پیشرفت مذاکرات در چند روز گذشته به شکل ملموسی افزایش یافته است.

از سوی دیگر میخائیل اولیانوف سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفته است :  جایگزینی برای برجام وجود ندارد که می‌تواند ضمانت‌های لازم برای صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را فراهم آورد.

اولیانوف افزود: «سیاست فشار حداکثری، شکست خورده و أمور را به سوی وضعیتی بسیار فراتر از شرایطی برد که در برجام برای برنامه هسته‌ای ایران در نظر گرفته شده بود. آیا کسی خواهان ادامه حرکت در این راستا هست؟»

همچنین اتحادیه اروپا هم روز گذشته (چهارشنبه ) با انتشار بیانیه‌ای اعلام داشت: دور  سوم مذاکرات میان ایران و کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا (به شکل غیر مستقیم)، هفته آینده آغاز خواهد شد و کمیته مشترک کار خود را هفته آینده از سر خواهد گرفت.