تروریست های فلسطینی زندانی در اسرائیل، در دانشگاه درس می خوانند و پایان نامه تحصیلی می گیرند

نمای داخلی یکی از زندان هایی که تروریست های فلسطینی در آن جا نگاهداری می شوند

در برخی کشورها زندانیان امنیتی را شکنجه می کنند و گاهی آن را به داروهای روانگردان به خودکشی می کشانند و یا او را به دست قاتلان زندانی می سپارند که به طرز فجیعی آنان را به قتل برساند. ولی در اسرائیل، زندانی فلسطینی که به جرم سوءقصد به جان شهروندان اسرائیلی به دوره طولانی زندان محکوم شده است، این امکان را می یابد که به تحصیلات خود از طریق مکاتباتی ادامه دهد و پایان نامه تحصیل بگیرد.

در اورشلیم اعلام شد که ۹۳ تن از تروریست های فلسطینی زندانی، تحصیلات دور اول دانشگاه را با موفقیت به پایان رسانده و درجه کارشناسی گرفته اند و جمعا حدود یک هزار نفر از زندانیان فلسطینی به تحصیلات دانشگاهی، به طریق مکاتبه ادامه می دهند.

در واکنش به انتقادهای شدید گروهی از شهروندان اسرائیلی، به ویژه خانواده هایی که عزیزان آن ها در عملیات تروریستی کشته شده اند، اداره کل زندان های اسرائیل می گوید که امکان ادامه تحصیل، جزو حقوق زندانیان تروریست فلسطینی محسوب نمی شود و از جانب مقامات زندان تشویق نمی گردد.

مخالفان این وضع، می گویند چگونه ممکن است یک تروریست فلسطینی، با ارتکاب به جنایت، جان یک یا چند اسرائیلی را می گیرد و سپس خودش در زندان، از شرایط هتل پنج ستاره برخوردار است و امکانات تحصیلی نیز در اختیار او قرار می گیرد.

مخالفان می گویند که هدف از زندانی کردن جنایتکاران، تنبیه و مجازات آنان است تا دیگران بترسند و به سوی ترور روی نیاورند. ولی هنگامی که از مزایای زندان های اسرائیل آگاه می شوند، به هوس ترور می افتند.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که در زندان های تروریست های فلسطینی، زندانیان حق تماشا کردن تلویزیون و خواندن یک روزنامه روزانه را دارند و هفته ای یکبار نیز می توانند مجله دریافت کنند. آن ها همچنین می توانند از خارج از زندان پول دریافت کنند و به صندوق زندان بسپارند و با آن از فروشگاه زندان، اقلام مورد علاقه خود مانند سیگار و شکلات و غیره خریداری کنند.

به موجب گزارش ها، حکومت خودگردان فلسطینی به این زندانیان حقوق ماهیانه می پردازد تا از رفاه برخوردار گردند و خانواده های آنان کمک خرج داشته باشند.

مراسم اعطای پایان نامه تحصیلی به این زندانیان، هفته پیش به صورت رسمی و مجلل توسط حکومت خودگردان فلسطینی در رام الله جشن گرفته شد. بدیهی است که خود فارغ التحصیلان در این آئین حضور نداشتند.

برخی آگاهان می گویند که دانشگاه های عربی به آسانی به این زندانیان گواهینامه پایان تحصیلات می دهند، تا به شیوه ای زندانی شدن آنان را جبران کرده باشند.

یک دیدگاه

Comments are closed.