ترکیه اقدامات امنیتی خود را در امتداد مرز ایران علیه مهاجرت غیرقانونی افزایش می‌دهد

ترکیه اقدامات امنیتی خود در مرز با ایران را از طریق دیوار کشی و  تقویت نیروهای بیشتر در منطقه، علیه مهاجرت غیرقانونی افزایش داده است.

محمد امین بیلمز، فرماندار استان شرقی وان در گفتگو با خبرنگاران گفت: «از ۱۳ ژوئیه با تقویت نیروهای دیگر استانها، اقدامات امنیتی در سطح بالایی در خط مرزی حفظ شده است».

«بیلمز» با بررسی ساخت دیوار مدولار در استان های شرقی وان و آگری که به هدف جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به ترکیه از طریق مرز ایران احداث می شود، گفت: «افسران نیروی انتظامی علاوه بر دیوار، به صورت شبانه روزی مرز را تحت کنترل دارند».

وی خاطرنشان کرد: «پس از آخرین تحولات [در منطقه]، نیروهای دیگر استانها به عنوان بخشی از ژاندارمری در خط مرزی به منطقه اعزام شدند».

این استاندار افزود که نیروهای امنیتی ترکیه با ۵۰ خودروی زرهی و ۳۵ پرسنل از منطقه پشتیبانی می‌کنند.

امین بیلمز گفت: «ژاندارمری، پلیس و واحدهای مرزی ترکیه در هماهنگی کار می‌کنند و از همه نوع فناوری، هواپیماهای بدون سرنشین و دوربین های حرارتی برای کنترل مرزها استفاده می‌کنند».

در همین حال، سرهنگ ایلکر ارتوغرول، فرمانده تیپ مرزی، گفت که آنها تلاش می کنند تا با ۶ گردان، سه گردان کماندو و خودروهای زرهی از مرز ۲۹۵ کیلومتری (۱۸۳ مایلی) با ایران محافظت کنند.

ارتوغرول افزود که کارهای زیربنایی و روبنایی ۵۸ برج دیدبانی و ۴۵ برج ارتباطی به پایان رسیده است.

وی تاکید کرد که “ساخت دیوارهای مدولار در سه مرحله در ۶۴ کیلومتری (۳۹ مایلی)  منطقه و ساخت دو ایستگاه پلیس مرزی اضافی و برج‌های نوری در منطقه در حال انجام است.”

وی افزود که کار دیوار در بخش ۶ کیلومتری (مرحله ۳٫۷ مایل) مرحله دوم به پایان رسیده است، در حالی که مرحله سوم، با ساخت حدود ۲۰۰ متر (۶۵۶ فوت) دیوار آغاز شده است.