ترکیه به قربانگاهی برای پناهجویان ایرانی تبدیل شده است

 

با اقدام اخیر ترکیه به دستگیری شهروند ایرانی مریم شریعتمداری، یکی از «دختران خیابان انقلاب» که طی اعتراض به حجاب اجباری سه سال پیش  نامش مطرح شد، به موجی از نارضایتی و نگرانی در میان سازمان‌های حقوق بشری و فعالان ایرانی دامن زد تا جایی که بسیاری از فعالانی که از چنگال دستگاه‌های امنیتی ایران گریخته‌اند، می‌گویند «ترکیه به پناهگاهی ناامن برای پناهندگان سیاسی» تبدیل شده است.

مریم شریعتمداری، به عنوان یکی از «دختران خیابان انقلاب» دو روز پیش  توسط  نیروهای امنیتی ترکیه در شهر دنیزلی بازداشت شد، در حالی که اینک با خطر اخراج به ایران روبه‌رو است.

این در حالی است که مقامات آنکارا بارها پناهجویان ایرانی را به ایران اخراج کرده‌اند، به‌طوری‌که برخی از آنها توسط دستگاه‌های اطلاعاتی ایران ترور شدند و همین امر نگرانی در مورد امنیت فعالان سیاسی ثبت نام کرده در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه را ایجاد کرده است.

ترکیه در این زمینه همکاری خوبی با حکومت ایران داشته و شمار زیادی از مخالفان رژیم را به تهران تحویل داده است:

در آغاز سال جاری میلادی، مقامات ترکیه سعید تمجدی (۲۸ ساله) و محمد رجبی (۲۶ ساله) از شرکت‌کنندگان در تظاهرات اعتراضی گسترده ماه نوامبر سال ۲۰۱۹، که از ایران فرار کرده بودند و سعی در برخورداری از حمایت سازمان ملل را داشتند، دستگیر کرد و در حالی که با خطر اعدام روبه‌رو بودند به ایران تحویل داد.

در ماه مه گذشته، گزارشگران بدون مرز، نگرانی خود را در مورد سرنوشت ۱۲ روزنامه‌نگار و یک شهروندروزنامه‌نگار ایرانی ساکن ترکیه ابراز داشت و با اشاره به سابقه «آدم‌ربایی و قتل پناهجویان ایرانی» توسط رژیم ایران، نسبت به در معرض حمله قرار گرفتن آنها هشدار داد.

گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای از دولت ترکیه و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خواست تا برای «تضمین امنیت» روزنامه‌نگاران و «تسهیل اقامت آنها در یک کشور امن»، با هم همکاری کنند.

شوربختانه ، اداره مهاجرت ترکیه مسئول رسیدگی به پرونده‌های پناهجویان در این کشور است، اما گزارشگران بدون مرز معتقدند که عملکرد این اداره به طور جدی با تاخیر صورت می‌گیرد که این امر «تاثیری منفی بر وضعیت پناهجویان دارد».

دولت اردوغان ماه گذشته “آرش شعاع شرق” را که پس از محکومیت به انتشار اخبار دروغ و انتشار بدون مجوز از ایران گریخته، بود و به ترکیه آمده بود را در خارج از خانه‌اش در شهر وان واقع در شرق ترکیه دستگیر و در ۵ فوریه ۲۰۱۸ او را تحویل ایران دادند.

رد ادامه این گزارش  به کشته شدن مسعود مولوی وردنجانی، سردبیر وب‌سایت جنجالی «جعبه سیاه» و کانال معروف آن به همین نام در تلگرام اشاره کرد، که قبل از فرار از ایران برای سپاه پاسداران ایران کار می‌کرد.

مولوی، اسنادی را در مورد فساد در میان نظامیان و خانواده رهبر ایران علی خامنه‌ای، از جمله پسرش مجتبی منتشر می‌کرد، تا این‌که در نوامبر ۲۰۱۹، یک سال پس از ورود به ترکیه، در یکی از خیابان‌های استانبول به ضرب گلوله کشته شد.

خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی به نقل از دو مقام ارشد ترکیه نوشت که افسر اطلاعاتی ایرانی مستقر در کنسولگری ایران در ترکیه، طراح ترور بوده است.

همچنین سه سال پیش،   سعید کریمیان سرمایه‌دار ایرانی و مدیر گروه ‌رسانه‌ای فارسی‌زبان «جم»، در پی شلیک افراد مسلح نقابدار در محله «ساری‌یر» استانبول ترور شد.

مخالفان ایرانی می‌گویند که سرویس‌های اطلاعاتی حکومت  ایران در ترور این روزنامه‌نگار مخالف رژیم که به اتهام «اشاعه فساد و مخدوش کردن چهره نظام» تحت پیگیرد بود، دست داشتند.